Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Naukowcy opracowali mobilny zakład tłoczenia oleju roślinnego i przeróbki na biopaliwo

5 stycznia 2016
Mobilny zakład tłoczenia oleju roślinnego i przeróbki na biopaliwo powstał w Przemysłowym Instytucie Maszyn Rolniczych w Poznaniu (PIMR). Zestaw umożliwia rolnikom wytwarzanie biopaliwa z własnych surowców.
Wyprodukowane biopaliwo może być wykorzystane do napędu ciągników rolniczych, maszyn roboczych i pojazdów, a także jako paliwo dla celów grzewczych.
Prototyp mobilnego zakładu wyprodukował poznański PROMAR. Na naczepie zainstalowane zostały wszystkie elementy składowe zakładu wytwarzania biopaliwa: estryfikator, tłocznia oleju roślinnego, zbiorniki surowców i gotowych produktów.
Jak powiedział PAP Ryszard Chmielewski z PIMR, to prawdopodobnie jedyna taka konstrukcja.
"Nie znaleźliśmy ani w Europie, ani w USA takiego pomysłu, by wszystkie te elementy pomieścić na jednej naczepie i by mieć możliwość dojazdu do ziarna i do rolnika" - powiedział
Wydajność zestawu to ok. 500 litrów biopaliwa na jeden cykl, produkcja takiej ilości paliwa trwa ok. 4 godzin. Zakład może prowadzić produkcję m.in. z rzepaku, słonecznika, soi, gorczycy, lnu i lnianki. Koszt zestawu to ok. 170 tys. zł.
W skład zakładu wchodzi wytwórnia działająca w oparciu o opatentowaną technologię sposobu otrzymywania paliwa odnawialnego z olejów roślinnych, a także nowej generacji prasa umożliwiająca tłoczenie oleju z różnych nasion oleistych, przy niskim zużyciu energii.
Zdaniem Ryszarda Chmielewskiego, zestawem mogą być zainteresowani rolnicy zrzeszeni w grupach producenckich.
"Rozmawiamy z wójtami wielkopolskich gmin, chcemy pojechać z tym mobilnym zakładem bezpośrednio do rolników, przekonać ich, że jest to dobra inwestycja. Różnica kosztów wytworzonego w oparciu o własne surowce paliwa a ceną zakupu paliwa na stacji jest znaczna" - powiedział.
Według twórców rozwiązania, mobilny zakład umożliwia ograniczenie nakładów inwestycyjnych związanych z budową hal produkcyjnych, zmniejszenie kosztów produkcji poprzez zminimalizowanie kosztów transportu surowca, a także zwiększenie wykorzystania gamy nasion roślin oleistych.
Opatentowana technologia wytwarzania biopaliwa powstała przy współudziale Politechniki Poznańskiej, była wielokrotnie nagradzana na targach w kraju i za granicą. Wytwórnia paliwa znalazła już nabywców w Polsce i na Ukrainie. Mobilny zakład tłoczenia oleju roślinnego i przeróbki na biopaliwo otrzymał Złoty Medal MTP na tegorocznych Międzynarodowych Targach Energii Odnawialnej Greenpower w Poznaniu.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę