Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Nasz głos w Parlamencie Europejskim

22 stycznia 2015
Poniżej prezentujemy wystąpienie Czesława  Siekierskiego, przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim  na sesji plenarnej w Strasburgu w sprawie Programu Prac Komisji Europejskiej na 2015
Jedną z rzucających się w oczy cech  10-punktowej listy priorytetów przedstawionych przez Komisję jest, moim zdaniem, to, że nie zawiera ona ani jednego odniesienia (nawet pośredniego) do rolnictwa oraz polityki rolnej, co jest zaskakujące biorąc pod uwagę wagę tej polityki w ujęciu politycznym i budżetowym.

Możliwym wytłumaczeniem tego pominięcia może być pogląd, że skoro główna reforma WPR została zakończona pod koniec poprzedniej kadencji Parlamentu, ten obszar polityki stał się bezproblemowym i nie wartym uwagi politycznej.

Jeśli taki jest właśnie powód, chciałbym zdecydowanie rozwiać takie wrażenie.
Nawet jeśli podstawowe filary legislacyjne nowej WPR są już postawione, wiele pozostaje jeszcze do zrobienia w kwestii wdrażania zarówno na szczeblu UE jak i krajowym, a sukces lub porażka reformy będzie zależeć w sporej mierze właśnie od jej wdrażania.
Od czasu przyjęcia reformy ponawiano również wezwania do uproszczenia dostępu do wsparcia w ramach WPR dla rolników UE.

Kolejnym aspektem, którego nie sposób w dostatecznym stopniu podkreślić, jest zagrażające unijnym rolnikom narażenie sektora rolnictwa na kryzysy.

Obecnie dowodzą tego szkody, jakich doświadczają główne segmenty rolnictwa UE (owoce i warzywa, mleko i przetwory mleczne, mięso) z powodu rosyjskiego embarga importowego na co, w przeciągu kilku następnych miesięcy, może nałożyć się poważny kryzys w sektorze mleczarskim w następstwie wygaśnięcia systemu kwotowania.
Kolejnym zasadniczej wagi problemem wymagającym pełnej uwagi w następujących miesiącach jest komponent rolniczy w ramach negocjacji handlowych TTIP z USA (w kontekście dostępu do rynków rolnych, ochrony oznaczeń pochodzenia geograficznego oraz standardów sanitarnych i fitosanitarnych) oraz ochrona Europejskiego modelu rolnictwa, jak również interesu UE w zakresie rolnictwa w ramach tych negocjacji.

Chciałbym zatem zachęcić Komisję, aby poważnie potraktowała również te kwestie podczas przygotowywania Programu Prac Komisji na rok 2015, oraz przedstawienia inicjatyw i propozycji, które będą adekwatne do stojących przed naszym sektorem wyzwań.

Wreszcie, lecz bynajmniej nie najmniej istotna, jest kwestia bezpieczeństwa żywnościowego w ogólnym ujęciu, która jest pilniejsza niż kiedykolwiek, również w kontekście organizowanego w Europie wydarzenia o światowej wadze w tym względzie, tj. Expo 2015 w Mediolanie.
Czesław Siekierski



POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę