Nasiona kukurydzy w UE: ograniczona podaż przy wysokim popycie
29 sierpnia 2012
W październiku ubiegłego roku, FNPSMS przewidywała, na koniec czerwca 2012, znaczny spadek zapasów materiału siewnego kukurydzy w Unii Europejskiej. Ta prognoza nie tylko się sprawdziła, ale uległa pogorszeniu, ponieważ stosunek „zapasy/zapotrzebowanie” wyniósł 32 %, czyli poziom zdecydowanie zbyt niski. Przyczyny tego stanu rzeczy są dwie: korzystna sytuacja ekonomiczna w sektorze kukurydzy i wzrost powierzchni uprawy, spowodowany między innymi, stratami w uprawach ozimych, przełożyły się, szczególnie w Europie Centralnej i Wschodniej, na zwiększony popyt na materiał siewny kukurydzy wysokiej jakości.
W związku z redukcją zapasów, znacznie wzrosła w roku 2012, powierzchnia uprawy kukurydzy nasiennej w Unii Europejskiej (łącznie 158 500 ha, w tym 68 500 ha we Francji, 34 000 ha na Węgrzech i 26 000 ha w Rumunii) i na Ukrainie (28 000 ha). W chwili obecnej nie jest jeszcze możliwe dokładne podsumowanie produkcji nasiennej w bieżącym roku, można jednak już stwierdzid, że wysokie temperatury i susza w Europie Centralnej i Wschodniej, a także na Bałkanach spowodowały znaczne obniżenie plonów. Jednocześnie w Stanach Zjednoczonych, które zaopatrują niektóre rynki krajów Wspólnoty Niepodległych Paostw, podobnie jak w Europie, z powodu suszy, produkcja nasion kukurydzy będzie znacznie niższa od zakładanej.
W sytuacji utrzymywania się wysokich cen kukurydzy ziarnowej, w przyszłym sezonie można spodziewad się wysokiego zapotrzebowania na materiał siewny kukurydzy, wobec podaży, która będzie niższa niż zakładano. W wyniku czego zapasy, na koniec czerwca 2013, będą niższe, co w konsekwencji spowoduje utrzymanie wysokiej powierzchnią uprawy kukurydzy nasiennej w roku 2013.