Statuetkę "Siewcy" oraz tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku otrzymało w tym roku 10 rolników z 87 gospodarstw biorących udział w VI edycji konkursu ,,Wielkopolski Rolnik Roku, organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Oceniano między innymi poziom produkcji i nowoczesność technologii, organizację gospodarstwa i racjonalność wyposażenia, efekty ekonomiczne.
Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Nagrody laureatom wręczał Józef Racki, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego w towarzystwie Włodzimierza Fiszera, przewodniczącego KapitułyVI edycji Konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku”.
Zdaniem Rackiego wyróżnieni w Konkursie rolnicy są najlepszym przykładem tego, że otwartość na nowe i przełamywanie stereotypów, stałe podnoszenie poziomu specjalistycznej wiedzy oraz umiejętność wykorzystania szans to dzisiaj droga do osiągania sukcesu na konkurencyjnym europejskim rynku.
Laureaci VI edycji Konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku 2006”
Grażyna Biegańska - właścicielka 40 hektarowego gospodarstwa BIEGPOL w miejscowości Chorzemin, w powiecie wolsztyńskim. BIEGPOL zajmuje się wyłącznie produkcją pieczarki białej i brunatnej oraz skupem runa leśnego, owoców i warzyw.
Za wysoką jakość produkowanych grzybów gospodarstwo wyróżniono trzykrotnie złotym medalem na Krajowej Wystawie Ogrodniczej POLAGRA FARM w latach 2004, 2005 i 2006 oraz nominacją do Nagrody Gospodarczej Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 2006 r.
Krzysztof Chenczke - właściciel gospodarstwa rolniczo-ogrodniczego o powierzchni 38 hektarów w miejscowości Skrajnia – Blizanów w powiecie kaliskim, 6,5 hektara zajmuje uprawa pomidorów szklarniowych.
Komputerowe sterowanie parametrami produkcji zapewnia wysokie plony (50 kg pomidorów z jednego m2 ) oraz ich najwyższą jakość. Roczny zbiór pomidorów przekracza 3 tys. ton. Krzysztof Chenczke został wyróżniony odznaką honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” oraz „Za Zasługi dla Rozwoju Kultury Gminy i Powiatu Kaliskiego”.
Przemysław Kozłowski – właściciel gospodarstwa o powierzchni 33 hektarów, w miejscowości Ląd w powiecie słupeckim. Uprawia rzepak, pszenicę, ziemniaki, buraki cukrowe, pszenżyto, cebulę i jęczmień jary. Na niewielką skalę prowadzi także tucz trzody chlewnej.
Na terenie gospodarstwa, firma NUTRENA prowadzi sprzedaż pasz i koncentratów paszowych dla okolicznych rolników.
W roku 2003 gospodarstwo otrzymało nagrodę w ogólnopolskim konkursie pod nazwą „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.
Andrzej Kuźniarek - właściciel 44-hektarowego gospodarstwa rolnego w Krępkowie w powiecie słupeckim, ukierunkowanego głównie na hodowlę trzody chlewnej. Średni stan macior wynosi w roku 100 szt., a przeciętny odchów prosiąt od jednej maciory 22 sztuki.
Gospodarstwo przestrzega wymogów dotyczących ochrony środowiska - posiada własną oczyszczalnię ścieków, oddzielne pomieszczenia na środki ochrony roślin itp.
W 2006 roku gospodarstwo zdobyło pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie pod nazwą Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.
Jerzy Mielcarz - gospodaruje na obszarze 399 hektarów, z czego 58% stanowią grunty własne w miejscowości Dobrzyca w powiecie pleszewskim.
Gospodarstwo zajmuje się produkcją ziół leczniczych, głównie mięty pieprzowej - 1/3 produkcji oraz melisy lekarskiej, jeżówki purpurowej, karczochów, rumianku pospolitego, szałwi lekarskiej, dziurawca zwyczajnego itp.
Dzięki nowoczesnej agrotechnice, uzyskiwany plon, w ilości ponad 23 tony suszu, stanowi surowiec dla miejscowej wytwórni VITAX znanej w kraju i za granicą z wysokiej jakości herbat leczniczych. Jerzy Mielcarz jest założycielem i współwłaścicielem tej firmy. Został wyróżniony licznymi nagrodami, w tym nagrodą „Wielkopolska Jakość”, „Dobre bo Polskie”.
Stanisław Muszyński - właściciel 27 hektarowego gospodarstwa szkółkarskiego w miejscowości Koszary w powiecie konińskim.
W gospodarstwie produkuje się rocznie ponad pół miliona sadzonek drzew i krzewów przeznaczonych głównie do zadrzewień autostrad, obszarów leśnych i terenów rekultywacyjnych. Ponadto uprawia się drzewa alejowe oraz sadzonki drzew i krzewów ozdobnych, głównie liściastych.
Stanisław Muszyński jest laureatem nagród i wyróżnień m.in. tytuł Powiatowy Rolnik Roku 2006
Eugeniusz Nowak - zajmuje się hodowlą trzody chlewnej w 33 hektarowym gospodarstwie w miejscowości Huta w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.
Stan macior wynosi 46 szt., a roczny odchów prosiąt od jednej maciory - średnio 22 sztuki. Gospodarz sprzedaje około tysiąca tuczników rocznie.
Produkcja roślinna (jęczmień ozimy, pszenżyto, pszenica ozima, żyto i mieszanki zbożowe) zabezpiecza w 80% własną bazę paszową.
Gospodarstwo spełnia wszystkie wymogi dotyczące ochrony środowiska naturalnego.
Jerzy Polanowski - jest współwłaścicielem Agrofirmy Spółdzielczej we Wroniawach w powiecie wolsztyńskim, zajmującej obszar 1808 hektarów, w tym 140 hektary to grunty dzierżawne.
Dzięki wzorowej gospodarce na łąkach i pastwiskach, posiadaniu własnej wytwórni pasz oraz produkcji trzody chlewnej, gospodarstwo osiągnęło bardzo dobre wyniki.
Liczące 230 sztuk stado krów mlecznych daje rocznie około 2 milionów litrów mleka, średnio od jednej sztuki uzyskuje się ponad 8 tys. litrów.
Źródłem duzych zysków Agrofirmy jest również hodowla trzody chlewnej, która eksportowana jest głównie do Rosji i na Węgry.
Jerzy Polanowski jest wyróżniony Odznaką Honorową Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz medalem „Za Zasługi dla Rozwoju Województwa Zielonogórskiego”.
Bogusław Połczyński - zajmuje się głównie produkcją żywca wieprzowego w swoim 55 hektarowym gospodarstwie w miejscowości Młynów w powiecie ostrowskim. W 2006 roku sprzedał 2 tysiące tuczników. W gospodarstwie wdrożono komputerowe sterowanie żywienia loch.
Gospodarstwo uzyskało w 2004 roku tytuł Wicemistrza Wielkopolski w Konkursie AGROLIGA.
Stanisław Zych - jest właścicielem 78-hektarowego gospodarstwa o profilu produkcji sadowniczej w Koninie. Uprawia w nim wyłącznie owoce miękkie – truskawki (12 hektarów), wiśnie (21 hektarów) i czereśnie (2 hektary).
Gospodarstwo wyposażone jest w chłodnie do przechowywania owoców, a do nawożenia roślin stosuje się najnowsze rozwiązania techniczne i bezpieczne dla środowiska środki chemiczne.
7086272
1