Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Nadużywanie alkoholu trzecią przyczyną uszczerbku na zdrowiu

3 grudnia 2015
Nadmierne spożycie alkoholu jest trzecią przyczyną uszczerbku na zdrowiu i życiu ludzi, mimo że blisko połowę światowej populacji dorosłych stanowią osoby, które nigdy go nie piły - informuje międzynarodowy zespół naukowców na łamach pisma "Addcition".
Jak podkreśla główny autor pracy dr Kevin Shield z Centre for Addiction and Mental Health (CAMH) w Toronto, nadużywanie alkoholu zostało powiązane dotychczas z ryzykiem ponad 200 różnych schorzeń i urazów ciała. "Zalicza się tu nie tylko tak znane konsekwencje, jak marskość wątroby czy wypadki drogowe, ale też kilka podtypów raka, w tym raka sutka" - przypomina badacz.

Najnowsze badane stanowi część międzynarodowego studium pt. Global Burden of Disease 2010, którego celem jest ocena występowania różnych schorzeń, urazów i czynników stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi na świecie. Objęto nim łącznie 241 krajów i obszarów administracyjnych.

Autorzy badania zebrali dane na temat ilości alkoholu spożywanego w 2005 r. w poszczególnych krajach na osobę, liczbę całkowitych abstynentów oraz osób pijących aktualnie i w przeszłości, a także różnych wzorców picia. Na tej podstawie stworzyli też szacunki na rok 2010.

Okazało się, że alkohol pije nieco ponad 40 proc. dorosłej populacji, a przeciętna ilość spożywana przez jednego konsumenta wynosi 17,1 litra rocznie. Blisko 46 proc. dorosłych na świecie nigdy nie piło alkoholu, a 13,6 proc. stanowią osoby, które piły go w przeszłości. Najwięcej alkoholu konsumują Europejczycy i mieszkańcy niektórych obszarów Afryki Subsaharyjskiej (tj. na południe od Sahary). Najmniejsze spożycie stwierdzono wśród populacji Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji Południowej - obszary te zamieszkuje najwięcej osób, które nie sięgnęły po alkohol nigdy w swoim życiu.

Najbardziej szkodliwy dla zdrowia sposób picia alkoholu stwierdzono u mieszkańców Europy Wschodniej oraz południowej części Afryki Subsaharyjskiej. Chodzi o tzw. picie na akord, tj. spożywanie dużych ilości alkoholu naraz, picie do wystąpienia objawów zatrucia alkoholowego, wydłużone okresy picia na akord oraz picie alkoholu głównie poza posiłkami. Mieszkańcy USA i Kanady częściej niż obywatele większości krajów Unii Europejskiej wykazują niezdrowy sposób picia.

Według autorów pracy choroby i wypadki związane z nadużywaniem alkoholu stanowią duży i ciągle rosnący problem. Naukowcy wyliczyli, że w 2010 r. alkohol był odpowiedzialny za 5,5 proc. ogólnego uszczerbku na zdrowiu ludzi i pod tym względem uplasował się na trzecim miejscu - zaraz po nadciśnieniu tętniczym oraz paleniu papierosów - spośród wszystkich 67 ocenianych czynników.

Badacze stwierdzili ponadto, że niemal 30 proc. alkoholu spożytego w 2005 r. pochodziło z nieoficjalnych źródeł. Był to bądź alkohol nieprzeznaczony do konsumpcji, bądź wytworzony w domu, bądź też wyprodukowany nielegalnie. W niektórych regionach tego typu alkohol stanowił ponad połowę skonsumowanej ilości.

Jak ocenia współautor pracy dr Juergen Rehm z CAMH, alkohol z nieoficjalnych źródeł stanowi szczególny problem, ponieważ nie podlega on regulacjom agencji państwowych, w tym nie jest opodatkowany, co może sprzyjać zwiększonej konsumpcji.

POWIĄZANE

35 sprawdzanych opakowań na minutę i 100% skuteczności w wykrywaniu nieszczelnoś...

Grupa PZU po posiedzeniu sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji powodziowej, utwo...

Tysiące zwierząt na południu Polski zostało dotkniętych dramatycznymi skutkami p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę