Jak podała FAMMU/FAPA, minister rolnictwa Wielkiej Brytanii Jim Paice poinformował, że podejmie zdecydowane działania, aby po Nowym Roku nie dopuścić w kraju do sprzedaży jaj z klatek tradycyjnych.
Brytyjskie władze weterynaryjne będą od 1 stycznia 2012 r. prześwietlać jaja promieniowaniem ultrafioletowym, aby w ten sposób móc zidentyfikować partie jaj "nielegalnych", które mogą przedostać się na rynek krajowy. Promienie UV są w stanie wykryć na skorupce jaja ślad drutu pochodzącego z dna klatek tradycyjnych. Ślad ten zostaje pozostawiony zaraz po złożeniu jaja w tradycyjnej klatce, zanim skorupka stwardnieje. "Nielegalne" jaja, które zostaną w ten sposób zidentyfikowane, nie będą mogły być sprzedawane w pierwszej klasie jakości jaj świeżych, czyli w klasie "A". Jaja te będą traktowane jako jaja drugiej klasy jakości, czyli klasy "B" i zostaną skierowane do przetwórstwa.
Minister podkreślił, że krajowi producenci jaj, przetwórcy, producenci żywności, sektor gastronomiczny i detaliści, dobrowolnie zgodzili się, że od początku przyszłego roku nie będą sprzedawać ani wykorzystywać do produkcji żywności jaj z klatek tradycyjnych.
Ze względu na lukę prawną w przepisach z zakresu sprzedaży jaj, Wielka Brytania nie będzie mogła po 1 stycznia 2012 r. wprowadzić oficjalnego zakazu wprowadzania do obrotu jaj z klatek tradycyjnych skierowanych do przetwórstwa, ani zakazu sprzedaży produktów zawierających je w swoim składzie. Komisja Europejska jest bowiem przeciwna podejmowaniu przez państwa członkowskie jakichkolwiek jednostronnych środków w celu ograniczenia handlu jajami i produktami jajecznymi.
Z dniem 1 stycznia 2012 r. w całej UE wchodzi w życie dyrektywa 1999/74/WE z zakresu dobrostanu kur niosek, która nakazuje wymianę klatek na udoskonalone. Według danych Komisji Europejskiej, na 3 tygodnie przed wprowadzeniem nowych przepisów, 13 państw członkowskich UE - Belgia, Bułgaria, Cypr, Grecja, Hiszpania, Holandia, Łotwa, Malta, Polska, Portugalia,Rumunia, Węgry i Włochy nie zdołają w terminie wymienić wszystkich klatek. Oznacza to, że po Nowym Roku ponad 50 mln kur niosek w UE będzie nadal utrzymywana w klatkach tradycyjnych.
Wielka Brytania jest szóstym producentem jaj w UE, a samowystarczalność produkcji wynosi 82%.
Około 18% krajowego spożycia jaj pochodzi z importu. Wielka Brytania jest jednym z 14 państw członkowskich UE, które do 1 stycznia 2012 r. zdołają w pełni wdrożyć dyrektywę o dobrostanie kur niosek. Krajowy sektor produkcji jaj poniósł koszty rzędu 400 mln GBP, aby w terminie wymienić wszystkie klatki i ostro sprzeciwia się perspektywie napływu tanich jaj z klatek tradycyjnych, pochodzących z państw opóźniających się z wdrożeniem przepisów.
9080725
1