W październiku ruszyła I edycja programu „Na Własne Konto”, realizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. I edycja programu „Na Własne Konto” będzie realizowana w roku szkolnym 2012/13. Termin nadsyłania zgłoszeń wydłużono do 14 listopada br.
Inicjatywa ta skierowana jest do uczniów szkół oraz wychowanków świetlic środowiskowych w wieku gimnazjalnym, z gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Jej celem jest poszerzenie wiedzy ekonomicznej młodzieży oraz przekazanie jej umiejętności świadomego planowania własnej ścieżki zawodowej.
W ramach programu uczniowie biorą udział w zajęciach z przedsiębiorczości oraz ogólnej wiedzy ekonomicznej. Dodatkowe lekcje, prowadzone przez przeszkoloną uprzednio parę nauczyciel – student, realizowane będą podczas ferii zimowych (w okresie: połowa stycznia – koniec lutego, w zależności od województwa) oraz podczas drugiego semestru – w formie pozalekcyjnej. Podczas ich trwania gimnazjaliści poznają narzędzia ekonomiczne, umożliwiające im lepszy start w dorosłym życiu.
Udział w programie to dla uczniów możliwość zdobycia wiedzy ekonomicznej, umiejętności planowania ścieżki zawodowej, czy poznania narzędzi finansowych i zasad funkcjonowania banków. W ramach inicjatywy przewidziane są także liczne konkursy – zarówno na poziomie szkolnym, jak i międzyszkolnym – zakończone finałem w Warszawie. Dla uczniów, najaktywniej uczestniczących w zajęciach, przewidziano nagrody rzeczowe,
a dla laureatów finału konkursu w Warszawie, atrakcyjne stypendia. Wszyscy gimnazjaliści, biorący udział w zajęciach, otrzymają pamiątkowe certyfikaty.
Program „Na Własne Konto” jest realizowany przy współpracy z bankami spółdzielczymi, Fundacją na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000” im. M. Rataja oraz ze specjalistami ze Szkoły Głównej Handlowej. Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ubiega się o dofinansowanie projektu ze środków Narodowego Banku Polskiego.
Pilotażowa edycja programu „Na Własne Konto” była realizowana w roku szkolnym 2011/12 i w 27 gminach, a uczestniczyło w nim ponad 500 uczniów. Program obejmował szkolenie dla nauczycieli, zajęcia dydaktyczne, konkurs filmowy oraz warsztaty reklamowe dla laureatów. Faza pilotażowa projektu była współfinansowana ze środków Narodowego Banku Polskiego.
5634056
1