Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Na świecie produkuje się więcej mleka

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że od połowy bieżącego roku światowe ceny przetworów mleczarskich stopniowo rosną. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w opracowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeksie globalnych cen artykułów mlecznych (OMP, PMP, masło, sery i kazeiny). W ubiegłym miesiącu zwiększył się on wobec października br. o 0,5 proc. (1 punkt) i wyniósł 195 punktów. Jest to najwyższy poziom od marca br. i oznacza, że w listopadzie br. ceny monitorowane przez FAO były o 95 proc. wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004.

Zaobserwowany trend wzrostowy wynika przede wszystkim z ograniczeń po stronie podażowej, szczególnie w II połowie br. Niemniej, początek roku był bardzo dobry, w związku z czym wyniki za cały 2012 r. trudno uznać za rozczarowujące.
Według raportu FAO światowa produkcja mleka w tym roku będzie o 3 proc. wyższa w relacji rocznej i wyniesie 760 mln ton. Warto zwrócić uwagę, że jest to znacznie wyższy przyrost, niż notowano w ostatnich latach.
Podobnie jak w zeszłym roku, największy wzrost podaży mleka spodziewany jest w Azji, głównie za sprawą czołowego światowego producenta -- Indii. W kraju tym, w odpowiedzi na rosnący popyt wewnętrzny (Indie są raczej nieobecne na rynku światowym), dostawy mleka zwiększyły się prawdopodobnie o 5 mln t do 132 mln ton. Z tego samego powodu oczekuje się istotnego wzrostu produkcji także w Chinach (+ 5 proc. w relacji rocznej do 45,3 mln t), Turcji (+10 proc. do 16,5 mln t) i Pakistanie (+2 proc. do 32,5 mln t). Podobnie sytuacja kształtowała się w Ameryce Południowej. Według FAO podaż mleka w tym regionie zwiększyła się o 5 proc. wobec 2011 r. do 71 mln t (głównie w Argentynie, Urugwaju i Ekwadorze), przede wszystkim dzięki rosnącemu popytowi na rynku wewnętrznym i globalnym, a także wysokiej produktywności pastwisk.
Był to również bardzo dobry rok w rejonie Oceanii (największy światowy eksporter przetworów mleczarskich), gdzie dostawy mleka w ubiegłym sezonie wzrosły o ponad 8 proc. do 29,2 mln ton. Bieżący sezon również rozpoczął się bardzo dobrze, niemniej trudno oczekiwać powtórzenia wyników z poprzedniego.
Z kolei w Stanach Zjednoczonych prognozy mówią o prawie 2 proc. wzroście, do 90,3 mln t, zaś w Unii Europejskiej o zaledwie 1,5 proc. do 157,9 mln ton (głównie dzięki lepszej wydajności mlecznej krów, bowiem ich pogłowie od kilku lat systematycznie obniża się).
Nieznacznie większej produkcji FAO spodziewa się także w Afryce (+2 proc. do 43,4 mln t), w Rosji (+1 proc. do 32 mln t), zaś jej stabilizacji na Ukrainie.
Jak wcześniej wspomnieliśmy, dobre wyniki produkcyjne osiągane były przede wszystkim w I połowie roku, co zresztą przekładało się na spadek cen przetworów mleczarskich. W rezultacie ostatnie miesiące br. przyniosły duże wyhamowanie w podaży mleka. Oczekujemy zatem, że w 2013 r. produkcja wzrośnie o maksymalnie 2 proc. w relacji rocznej.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę