Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

MR: złe prognozy zbiorów w Europie windują ceny zbóż

8 sierpnia 2007
Niedobre prognozy zbiorów zbóż w Europie windują również ceny zbóż w Polsce. Rosną także ceny mięsa wieprzowego - wynika z analizy rynku, przygotowanej przez resort rolnictwa.

"Żniwa w pełni, a w niektórych rejonach kraju, np. w Małopolsce i na Opolszczyźnie, dobiegają już końca. Część producentów zbóż sprzedaje ziarno, a niektórzy z uwagi na rosnące ceny skupu składują ziarno w magazynach w oczekiwaniu na dalszy wzrost cen. Podstawowym czynnikiem wzrostu cen są ostatnie prognozy niższych zbiorów za granicą, co przekłada się na zainteresowanie polskim ziarnem, szczególnie ze strony niemieckiej" - napisano w cotygodniowej analizie rynku Ministerstwa Rolnictwa.

Według danych MR w dniach 23-29 lipca pszenica konsumpcyjna podrożała o 1 proc. i średnio w kraju płacono za nią 553 zł/t. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca jej cena obniżyła się o ponad 7 proc., ale była o ok. 37 proc. wyższa niż przed rokiem.

O ponad 5 proc. wzrosła przeciętna cena żyta konsumpcyjnego w skupie. Za 1 tonę tego ziarna dostawcy otrzymywali średnio w kraju 481ázł, tj. o ok. 15 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego ziarna była o prawie 60 proc. wyższa w porównaniu do cen notowanych przed rokiem.

W ciągu tygodnia obniżyła się natomiast cena jęczmienia paszowego, o 0,5 proc., i średnio w kraju kształtowała się na poziomie 533 zł/t. Poziom tej ceny był o 2,7 proc. niższy niż przed miesiącem, ale o ok. 54 proc. wyższy niż przed rokiem.

Po przejściowym, dwutygodniowym spadku, ceny żywca wieprzowego ponownie rosną. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w dniach 23- 29 lipca przeciętnie wynosiły one 3,95 zł/kg i były o 1,2 proc. wyższe niż przed tygodniem, ale o blisko 2 proc. niższe niż miesiąc wcześniej i o niecałe 4 proc. niższe niż przed rokiem.

W czwartym tygodniu lipca obniżyła się średnia cena skupu bydła. Według MR ukształtowała się ona na poziomie 3,98ázł/kg, tj. o 0,8 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu, o prawie 1 proc. niższym niż przed miesiącem i o blisko 5 proc. niższym niż rok wcześniej.

W dniach 23-29 lipca niewielki (o 0,6 proc.) spadek cen w porównaniu do poprzedniego tygodnia odnotowano w skupie brojlerów kurzych, za które przeciętnie płacono 3,26 zł/kg. Natomiast ceny indyków wzrosły do 4,53 zł/kg tj. o 1,1 proc. w ciągu tygodnia.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę