Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mniejszy zasiew ozimin

5 stycznia 2016
W Lubuskiem w porównaniu z ubiegłym rokiem uprawy roślin ozimych skurczyły się o ok. 26 tys. ha. Zdaniem specjalistów to skutek możliwości otrzymania dopłat z programów rolno-środowiskowych za wysiewanie poplonu oraz rosnącej popularności kukurydzy i rzepaku.
Tej jesieni lubuscy rolnicy zasiali zboża i inne rośliny ozime na prawie 154 tys. ha. Przed rokiem ich areał był większy o ok. 26 tys. ha (14 proc.) Uprawy roślin wymagających mrozu do prawidłowego rozwoju stanowią 32 proc. ogólnej pow. użytków rolny w tym regionie - wynika z danych, które przekazał PAP Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.

"Spadek popularności ozimin wynika z faktu, że część rolników weszła w programy rolno-środowiskowe związane ze wzbogacaniem gleb poprzez sianie poplonu. Ponadto rośnie zainteresowanie uprawami kukurydzy i rzepaku, co wynika z dobrej koniunktury na rynku" - powiedział Wiesław Nowakowski z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (LODR) w Kalsku.

W przypadku poplonu rolnicy mogą skorzystać z dopłat w ramach programów rolno-środowiskowych, szczególnie pakietu: "Ochrona gleb i wód". Zakłada on dopłaty od 330 zł/ha za wsiewki poplonowe do 400 zł za międzyplony ścierniskowe. Siejąc międzyplony ozime rolnik może otrzymać wsparcie w wysokości 420 zł/ha. W przypadku gruntów zagrożonych erozją wodną dopłaty są jeszcze wyższe.

W regionie wśród upraw ozimin dominują zboża, które stanowią 82 proc. (125,5 tys. ha) zasiewów. Pozostałe 18 proc. (ok. 28,4 tys. ha) pól obsiano rzepakiem i rzepikiem. Jeśli chodzi o zboża, dominuje żyto (45,2 tys. ha) i pszenica (42,3 tys. ha). Najmniejszy areał stanowią ozime odmiany jęczmienia (8,9 tys. ha) i mieszanek zbożowych (1,7 tys. ha).

Ubiegły rok nie był udany dla producentów, którzy wybrali ten kierunek uprawy. Bezśnieżna zima i zmienna pogoda z niskimi temperaturami spowodowały spore szkody w tego typu zasiewach.

Z danych LODR wynika, że w różnym stopniu ucierpiało ok. 20-30 proc. pól obsianych materiałem siewnym wykazującym niższą odporność na mrozy. Z drugiej strony na najlepszych plantacjach pszenicy ozimej rolnicy osiągali jednak wysokie plony rzędu 60-80 q/ha.

W tym roku rolnicy zebrali prawie 39,2 tys. ton zbóż ozimych oraz ok. 5,34 tys. ton ozimych odmian rzepaku i rzepiku.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę