Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mniejszy import wieprzowiny w Rosji

10 lutego 2015
FAMMU/FAPA podała, że rosyjskie restrykcje w zakresie importu wieprzowiny wprowadzone w 2014 r. poskutkowały znacznym obniżeniem przywozu. Według rosyjskich danych handlowych, od stycznia do listopada 2014 r. Rosja sprowadziła zza granicy 329,8 tys. ton wieprzowiny - o ponad 200 tys. ton i prawie 40% mniej niż w tym samym okresie 2013 r. (542,8 tys. ton).

W lutym 2014 r. Rosja wprowadziła zakaz importu z UE z uwagi na afrykański pomór świń (ASF). Dostawy z UE zmniejszyły się z 332 tys. ton w ciągu 11 miesięcy 2013 r. (ponad 60% całego rosyjskiego importu) do zaledwie 19 tys. ton w tym samym okresie 2014 r. (6% ogółu importu). Kanada i Brazylia zwiększyły wówczas dostawy do Rosji, lecz nie były w stanie wypełnić powstałego deficytu.

Kolejne restrykcje zostały wprowadzone przez Rosję w sierpniu 2014 r. ze względów politycznych i objęły one USA, UE, Kanadę, Norwegię i Australię. Pozwoliło to Brazylii na zwiększenie wysyłek do Rosji do ponad 20 tys. ton w listopadzie ub.r., jednak luka po dostawach z UE pozostała niewypełniona. Rosja zwiększyła również wymianę handlową z kilkoma mniejszymi partnerami - np. z Chile czy Serbią.

Negocjowane były również porozumienia z Chinami, Indiami i Koreą Płd., jednak do listopada 2014 r. dostawy z tych krajów nie zostały uruchomione.

W okresie od stycznia do listopada 2014 r. ceny importowanej wieprzowiny w Rosji wzrosły o ponad jedną trzecią.

W listopadzie ub.r. notowania w rublach były już o 80% wyższe niż rok wcześniej, częściowo ze względu na dewaluację rosyjskiej waluty. Trudnej sytuacji na rynku nie zniwelował również wzrost krajowej produkcji wieprzowiny z liczbą ubojów świń wyższą o 12%.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia, że Rosja otworzy swój rynek na niektóre produkty wieprzowe (żywiec, smalec, podroby) z kilku państw UE - w tym z Francji, Włoch i Danii. Jednak w miarę kontynuacji rozmów okazało się, że przed wznowieniem dostaw potrzeba będzie wykonać znaczne prace techniczne. Nawet, jeśli restrykcje zostaną częściowo złagodzone, polityczny zakaz importu mięsa wieprzowego i przetworów, wprowadzony w sierpniu 2014 r., będzie obowiązywał co najmniej do lata tego roku.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę