Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że w dniu 13 lipca br. Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował 5 komunikat odnośnie wystąpienia warunków suszy w Polsce obejmujący okres od 11 maja do 1o lipca br.
W porównaniu do stanu prezentowanego w czwartym komunikacie, nastąpiła znaczna poprawa wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego prawie we wszystkich badanych miejscowościach. KBW dla Polski wzrósł średnio o 46 mm, co oznacza, że deficyt wody dla roślin uprawnych znacznie się zmniejszył.
Największy deficyt wody dla upraw polowych nadal jest w woj. lubuskim i wielkopolskim.
Obszarami o największym zagrożeniu suszą są nadal woj. lubuskie i wielkopolskie, mimo iż deficyt wody na obszarze tych województw zmniejszył się o ok. 40 mm i wynosi obecnie od -160 do
-190 mm. W pozostałych rejonach kraju deficyt wody również znacznie zmniejszył się,
a najbardziej na Warmii i Mazurach (o ok. 90 mm) oraz na Mazowszu o ok. 60 mm.
Obecny deficyt wody, powodujący spadek plonów o 20% występuje na obszarze 4,7% gruntów ornych (10 dni temu występował na powierzchni 18,3%, a 20 dni temu na powierzchni 24,4%).
Zagrożenie suszą na terenie Polski względem sytuacji sprzed 10 dni zmniejszyło się o 811 gmin. Obecnie susza występuje nadal w 311 gminach Polski (10,2% gmin) na terenie 4 województw.
W porównaniu z danymi z poprzedniego raportu zagrożenie suszą nie występuje już w województwie: kujawsko-pomorskim, pomorskim, mazowieckim, łódzkim, warmińsko-mazurskim. Również w pozostałych województwach zmniejszył się udział powierzchni zagrożonej suszą rolniczą.
9392402
1