Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mniejsze poparcie Niemców dla euro

20 sierpnia 2012
Blisko 60 proc. Niemców chce zachowania strefy euro i głosowałoby za jej utrzymaniem, gdyby w kraju zorganizowano w tej sprawie referendum - głosi sondaż zlecony przez dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS).
Wyniki sondażu ukażą się w wersji drukowanej dziennika w niedzielę; w sobotę przedstawiono jego fragmenty. Badanie dla FAS przeprowadził instytut Allensbach.
Wśród respondentów, którzy przedstawiali się jako osoby zainteresowane polityką, blisko 60 proc. opowiedziało się za pozostaniem Niemiec w strefie euro - cytuje sondaż AFP.
Nastawienie antyeuropejskie zyskuje jednak w Niemczech popleczników z powodu utrzymującego się w unii walutowej kryzysu - pisze francuska agencja. W sondażu opublikowanym w grudniu 2011 roku 60 proc. Niemców poparło tezę, że wprowadzenie wspólnej waluty było złym pomysłem.
AFP wyjaśnia, że przeprowadzenie ogólnonarodowego referendum w Niemczech przewidywane jest przez ustawę zasadniczą tylko w sytuacjach wyjątkowych, jak zmiany dotyczące granic państwa lub w przypadku uchwalenia nowej konstytucji.
10 sierpnia szef frakcji współrządzącej Niemcami liberalnej partii FDP Rainer Bruederle powiedział w wywiadzie dla gazety "Hamburger Abendblatt", że w Niemczech konieczne może być niebawem referendum w sprawie dalszego pogłębienia integracji europejskiej.
Według Bruederlego konieczność referendum może zasygnalizować już za kilka tygodni niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny, który 12 września ma wydać wstępne orzeczenie w sprawie ratyfikacji przez Niemcy paktu fiskalnego UE i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), przeznaczonego na wsparcie zadłużonych krajów strefy euro.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę