Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mniejsze oczekiwania przed szczytami UE

19 października 2011
Rząd Niemiec przestrzegał w poniedziałek przed nadmiernymi oczekiwaniami wobec zapowiedzianych na najbliższą niedzielę szczytów strefy euro i Unii Europejskiej w Brukseli, poświęconych kryzysowi zadłużenia w strefie euro.
Rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział, że Berlin nie spodziewa się po niedzielnym spotkaniu szefów państw i rządów UE jednorazowego rozwiązania wszystkich problemów. Podkreślił, że chodzi o "bardzo ważne kroki na długiej drodze" i dodał, że droga ta będzie z pewnością prowadzić "daleko w przyszły rok". Rząd niemiecki ma zarazem nadzieję, że na najbliższych szczytach osiągnięty zostanie "przyzwoity postęp".
Seibert powiedział jedynie, że rozwiązanie, jakie ma zostać przyjęte w Brukseli, obejmie różne dziedziny. Odmówił ujawnienia konkretów, podkreślając, że prace nad tym rozwiązaniem są poufne i potrwają aż do szczytów. Dodał, że również po oczekiwanym w piątek expose kanclerz Angeli Merkel w Bundestagu na temat szczytów UE i strefy euro nie należy się spodziewać szczegółów.
Na szczytach w Brukseli dyskutowany ma być pakiet rozwiązań w sprawie kryzysu zadłużenia zagrażającego wspólnej walucie, w tym koncepcja odciążenia bardzo zadłużonej Grecji i większego zaangażowania banków i ubezpieczycieli prywatnych w drugi pakiet ratunkowy dla Aten.
Częścią pakietu rozwiązań są plany stabilizacji i rekapitalizacji europejskich banków. Ponadto chodzi o zwiększenie skuteczności Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) dla ratowania krajów w potrzebie.
Banki prywatne wyrażały dotąd gotowość dobrowolnego zrezygnowania z 21 proc. greckich długów oraz wydłużenia Atenom okresów spłaty. Obecnie nie wyklucza się już jednak redukcji zadłużenia, oznaczającej spadek wartości greckich obligacji o 40-60 proc. - wskazuje dpa.
Według Seiberta, przed szczytami w Brukseli nie jest planowane spotkanie niemieckiego rządu z przedstawicielami branży kredytowej.
Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble oczekuje, że w Brukseli osiągnięte zostanie porozumienie w sprawie podwyższenia do 9 proc. wskaźnika płynności banków (relacja kapitału banku do jego aktywów ważonych ryzykiem).
W poniedziałek Schaeuble podkreślił też, że Grecji potrzebne jest "trwałe rozwiązanie" i że nie będzie to możliwe bez redukcji zadłużenia.
Niemiecki minister finansów wyraził opinię, że "ten, kto przez dłuższy czas korzysta z solidarnej pomocy, musi zaakceptować ograniczenia swej suwerenności". Jego zdaniem, szefowie rządów i ministrowie finansów muszą uzgodnić przedsięwzięcia, które "położą kres szalonej nerwowości na rynku finansowym" i pozwolą zapanować nad "groźbą zarazy w sektorze finansowym".


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę