Ptak_Waw_CTR_2024

Młodzi rolnicy wspierają hodowców świń

5 stycznia 2016
W związku z bardzo trudną sytuacją sektora trzody chlewnej spowodowaną wykryciem dwóch przypadków ASF u dzików zarząd krajowy Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników aktywnie działa i popiera pracę Ministerstwa Rolnictwa na rzecz rozwiązania problemu zarówno na szczeblu krajowym, jak i Unii Europejskiej. Młodzi rolnicy napisali tej sprawie  pismo Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA), w którym zabiegają o wsparcie dla polskich rolników na szczeblu Unii Europejskiej.
-  Nie możemy dopuścić aby Polska i Litwa stała się strefą buforową dla pozostałych państw członkowskich. Embargo powinno zostać maksymalnie ograniczone i obejmować jedynie obszary na których wykryto zakażenie wśród zwierząt hodowlanych. Z tego względu strefa buforowe powinna zostać ograniczone do minimum obejmującego jedynie gminy graniczące z obszarem, na którym stwierdzono występowanie ASF wśród zwierząt hodowlanych na Białorusi. Natomiast Unia Europejska musi działać wspólnie, nie można dopuścić do sytuacji, w której kraj trzeci dyktuje warunki współpracy z poszczególnymi państwami z pominięciem wspólnoty – mówi Tomasz Łukomski, prezes zarządu krajowego ZZ CNMR.
Poniżej prezentujemy treść listu ZZ CNMR skierowanego do CEJA
Apel o wsparcie w związku z trudną sytuacją sektora trzody chlewnej w Polsce.

    Pod koniec stycznia na Litwie, przy granicy z Białorusią wykryto dwa przypadki ASF (afrykański pomoru świń) u dzików. Dwa tygodnie później wykryto dwa przypadki u dzików na terenie polski, również przy granicy z Białorusią. W końcu stycznia Rosja wprowadziła embargo na import wieprzowiny z krajów UE. Następnie podobne ograniczenia wprowadziły Chiny. W Polsce ustanowiono strefy buforowe i wprowadzono intensywny monitoring, jednak nie wykryto żadnych przypadków infekcji u zwierząt hodowlanych.
    Polscy producenci trzody chlewnej znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Nasz kraj zawsze był jednym z największych eksporterów trzody chlewnej w UE. Od tego czasu ceny żywca wieprzowego spadły poniżej 1 euro, w niektórych obszarach.
Wsparcie wysiłków polskiego Ministerstwa Rolnictwa w jak najszybszym uruchomieniu funduszy unijnych dla producentów trzody ze stref buforowych.
Wsparcie wysiłków w celu zniesienia rosyjskiego i chińskiego embarga. Unia Europejska powinna działać zgodnie z zasadami wspólnego rynku. Negocjacje dotyczące zniesienia embarga muszą obejmować wszystkie państwa członkowskie, natomiast embargo powinno obejmować jedynie strefy występowania zakażenia. CEJA powinno potępić wszelkie działania zmierzające do ograniczenia embarga do wybranych państw członkowskich. Nie zgadzamy się aby nasz kraj pełnił rolę strefy buforowej dla innych państw członkowskich.

Przewodniczący ZZ CNMR
Tomasz Łukomski






POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę