Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Młodzi Rolnicy dyskutowali w Warszawie

3 grudnia 2015
W sobotę 18 maja na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników  zorganizował ogólnopolski Kongres Młodych Rolników. W trakcie obrad w których uczestniczyli młodzi rolnicy ( około 300)  z całej Polski Czesław Siekierski, eurodeputowany PSL  wra z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentował główne założenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej i2014 – 2020. Z uczestnikami Kongresu spotkał się też Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński. Uczestnicy Kongresu przyjęli rezolucję, która zawiera ich oczekiwania wobec zmian WPR.

Poniżej prezentujemy tę rezolucje

W związku z tym, że negocjacje nad nowym kształtem Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) do 2020 roku wchodzą w kluczowy moment, w którym trzy instytucje: Parlament Europejski (PE), Komisja Europejska KE, Rada Unii Europejskiej (Rada UE), decydują o przyszłości unijnego rolnictwa w najbliższych latach ZZCNMR wzywa do:

1. Przyjęcia ambitnych i powszechnie obowiązujących instrumentów wsparcia młodych rolników, zarówno w I filarze, jak i II filarze WPR. ZZCNMR popiera stanowisko PE oraz KE w sprawie obowiązkowego charakteru zwiększonych płatności dla młodych rolników w I filarze. Ale nie może zaakceptować tego, aby do wyznaczania pułapów wsparcia uwzględniano średnią wielkość gospodarstwa w danym państwie UE. Jest to rażąca dyskryminacja niektórych młodych rolników. Aby ułatwić wymianę pokoleniową w sektorze rolnym należy ustalić premie w PROW 2014-2020 na odpowiednim poziomie.

2. Równego traktowania wszystkich rolników w UE i przyspieszenia tempa konwergencji wewnętrznej oraz zewnętrznej płatności bezpośrednich. Wyrównanie płatności to warunek niezbędny do zachowania konkurencyjności i poprawy dochodów naszego rolnictwa. Dla utrzymania odpowiedniego poziomu dopłat należy je uzupełnić środkami z budżetu krajowego, co dopuszczają ustalenia kompromisu Rady Unii Europejskiej z dn. 19 marca br. ZZCNMR uważa, że należy odejść od historycznych kryteriów podziału środków i tak dużego zróżnicowania dopłat między krajami.

3. Nie zmniejszania budżetu na WPR na lata 2014-2020. Rolnictwo europejskie, w tym polskie, potrzebuje środków finansowych na rozwój i modernizację. ZZCNMR uważa, że drastyczna redukcja środków na ROW jest sprzeczna z kierunkiem zmian WPR. Bez wsparcia obszarów wiejskich, również z polityki spójności, nie zatrzymamy procesu wyludniania się terenów pozamiejskich. Oczekujemy uzupełnienia II filaru o środki z budżetu krajowego do poziomu PROW z lat 2007-2013.

4. Przyjęcia odpowiednich przepisów, które wyłączą z płatności bezpośrednich, podmioty nie prowadzące działalności rolniczej. ZZCNMR uważa, że wsparcie powinno płynąć do aktywnych rolników, dlatego też popiera propozycje PE oraz KE dotyczące wprowadzenia obowiązkowej negatywnej listy tych, którym płatności są nienależne.

5. Wprowadzenia tzw. capping’u w systemie płatności bezpośrednich dla dużych gospodarstw (powyżej 300 ha) oraz przeznaczenie tych środków na działania inwestycyjne i doradcze dla młodych rolników. Zdaniem ZZCNMR należy wprowadzić bezpłatne doradztwo w pierwszych latach, gdy młody rolnik przejmuje gospodarstwo lub rozpoczyna działalność rolniczą. Należy również pomóc młodym rolnikom spełnić wymogi i standardy UE.

6. Znalezienia odpowiednich instrumentów, które złagodziłyby skutki liberalizacji rynku mleka, zwłaszcza dla małych producentów i tych położonych na niekorzystnych warunkach gospodarowania, po zniesieniu kwot mlecznych (2015). Produkcja rolna jest bardzo zależna od warunków klimatycznych, występują duże wahania w jej wielkości, dlatego trzeba rozsądnego systemu interwencji na rynku rolnym i ubezpieczeń. Rolnicy powinni organizować się w różne związki i organizacje, w tym w szczególności w grupy producenckie, aby stanowili odpowiednią siłę ekonomiczną.

7. Priorytetowego traktowania młodych rolników w przetargach na sprzedaż ziemi rolnej z ANR. ZZCNMR uważa, że główną barierą w rozpoczęciu działalności rolniczej lub rozwoju prowadzonego gospodarstwa jest ograniczony dostęp do ziemi, brak kapitału na jej zakup oraz poręczeń kredytowych. Należy wprowadzić preferencyjne kredyty dla młodych rolników chcących inwestować w rozwój i modernizację gospodarstwa rolnego.

8. Zajęcia się problemem powodzi, ale także niedoboru wody i przeciwdziałaniu skutkom niekorzystnych zjawisk klimatycznych, oraz zwiększenia inwestycji w obszarze melioracji wodnych.

9. Zrewidowania postulatów dotyczących tzw. greening’u, które prowadziłyby do nie ograniczania produkcji rolnej i pogorszenia jej konkurencyjności. Jesteśmy przeciwni wyłączeniu gruntów rolnych z produkcji rolnej. Świat potrzebuje żywności. Na tych wyłączanych obszarach rolnych można prowadzić produkcję dla wytwarzania biopaliw.

10. Rozbudowy infrastruktury na obszarach wiejskich niezbędnej tak do funkcjonowania rolnictwa, jak i rozwoju terenów wiejskich, tworzenia nowych miejsc pracy, rozwijania przedsiębiorczości i podnoszenia poziomu życia.

Warszawa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, 18 maja 2013 r.


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę