Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, w maju br. nastąpiło wyhamowanie wzrostowych tendencji cen skupu mleka. Według danych GUS w tym czasie za hektolitr surowca rolnicy otrzymywali średnio 125,71 zł, tj. o 0,5 proc. mniej w relacji miesięcznej, nadal jednak o prawie 8 proc. więcej w relacji rocznej. Jednak na większe obniżki trzeba poczekać do końca roku.
Największe spadki w skali miesiąca (sięgające 3%) odnotowano w województwie mazowieckim (do 123,20 zł/hl), w pozostałych regionach nie przekraczały one 0,6%. Co więcej, w ośmiu województwach ceny skupu wzrosły - w tym w lubuskim, łódzkim i wielkopolskim około 1% m/m.
- Odnotowana obniżka ma charakter sezonowy i ze statystycznego punktu widzenia jest niewielka. W ostatnich latach w maju ceny spadały przeciętnie o 2% wobec kwietnia - wyjątkiem był 2004 i 2007 rok. Oznacza to, że konkurencja o surowiec jest nadal silna i naszym zdaniem kolejne miesiące nie przyniosą istotnych zmian w tym zakresie. Większych obniżek spodziewamy się dopiero pod koniec roku (mimo, że zazwyczaj obserwuje się wtedy wzrosty cen)