Bank Gospodarki Żywnościowej podaje, że w ubiegłym miesiącu ceny skupu mleka pobiły swój dotychczasowy rekord, odnotowany w grudniu 2007 roku. Wtedy to mleczarnie za hektolitr surowca płaciły przeciętnie 132,15 zł. W sierpniu br. cena sięgnęła 132,97 zł/hl, tj. była o prawie 18 proc. wyższa w relacji rocznej oraz o 29 proc. wyższa, niż przeciętnie w tym miesiącu w ciągu ostatnich pięciu lat.
Najwyższe ceny odnotowano w województwie lubuskim - ponad 141,30 zł/hl. Na Podlasiu oraz w województwie zachodniopomorskim rolnicy otrzymali przeciętnie 138-139 zł/hl surowca. Najniższe ceny to w dalszym ciągu województwo małopolskie i podkarpackie - około 116 zł/hl.
Analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej oceniają, że w IV kwartale mleko w skupie nadal może drożeć, choć podwyżki nie będą prawdopodobnie tak silne, jak w ostatnim czasie.
Wysokie ceny skupu mleka przy jednoczesnym spadku kosztów produkcji, przełożyły się na istotną poprawę dochodowości produkcji mleka. W kolejnych miesiącach może być to jeszcze bardziej widoczne, ze względu na oczekiwane przez nas obniżki cen pasz przemysłowych.Jest to bardzo mocna zachęta do zwiększania produkcji mleka w gospodarstwach. Naszym zdaniem, przy tak wysokich cenach mleka, część producentów może świadomie decydować się na przekroczenie kwoty i późniejszą konieczność zapłaty kar.