Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mistrzowie w koszeniu bagiennych łąk

12 września 2007
Wiesław Szklanko z Dawidowizny k. Goniądza został Mistrzem Polski i Mistrzem Europy w koszeniu bagiennych łąk. 100 metrowy odcinek wykosił w czasie 3 minut 30 s! Jest to aktualny rekord Europy w tej konkurencji bowiem Szklanko wygrał już po raz czwarty.
Natomiast w kategorii drużynowej z łącznym czasem 10 min. 46 s. wygrali bracia Wiesław i Czesław Szklanko z zespołu „Wiśnia” z Dawidowizny (Gm. Goniądz).
W kategorii „Parki Narodowe” z czasem 12 min. 03 s. zwyciężyła reprezentacja Biebrzańskiego Parku Narodowego. Z zagranicznych parków narodowych najlepsza była drużyna ze Słowacji z Parku Narodowego Tanap (12,36).
W konkurencji  zaś dla zaproszonych gości o nagrodę wójta gminy Trzcianne najlepszy był Jan Pietrewicz – Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska oraz Zilija Ibatullina z WWF Rosja. W tej kategorii startowali m.in Annie Simpkins z Ambasady Amerykańskiej i Władysław Skalny - Prezes Ligi Ochrony Polski.

     
     
     
     


W organizowanych przez Biebrzański Park Narodowy   i gminę Trzcianne II Mistrzostwach Europy i VI Mistrzostwach Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk ,,Biebrzańskie Sianokosy’’ wzięło udział 31 dwuosobowych drużyn, w tym 10 z zagranicy.  W Mistrzostwach wystartowało 8 zespołów z gmin biebrzańskich. Swoich reprezentantów wystawiło 8 polskich parków narodowych: Białowieski, Biebrzański, Gór Stołowych, Karkonoski, Narwiański, Ujścia Warty, Wigierski i Tatrzański. Zagraniczne parki narodowe i obszary chronione reprezentowane były przez drużyny z Białorusi, Rosji (Baszkiria), Słowacji i Węgier. Pozostałe zespoły zagraniczne przyjechały z Belgii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
- Mistrzostwa służą podtrzymaniu tradycji koszenia łąk i popularyzowaniu aktywnej ochrony przyrody na obszarach chronionych.. Sztuka ręcznego koszenia okazała się bowiem bardzo przydatna w ochronie bogactwa przyrodniczego obszarów chronionych Europy – koszenie podmokłych łąk sprzyja występowaniu rzadkich gatunków ptaków i roślin. W trakcie Mistrzostw organizatorzy chcą przywrócić atmosferę zabawy i swoistej rywalizacji pomiędzy kosiarzami, jaka niegdyś towarzyszyła „bagiennym sianokosom”, wzbogacając ją o elementy edukacji ekologicznej i prawdziwej rywalizacji sportowej. „Biebrzańskie Sianokosy” mają uświadamiać konieczność wykaszania terenów, które bez pomocy człowieka straciłyby swoje cenne walory przyrodnicze. Współpraca transgraniczna ma na celu ukazanie problemu, który obserwuje się w wielu miejscach Europy – zanikanie obszarów bagiennych – mówi Halina Zub z Biebrzańskiego Parku Narodowego.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę