MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Mistrzowie w koszeniu bagiennych łąk

12 września 2007
Wiesław Szklanko z Dawidowizny k. Goniądza został Mistrzem Polski i Mistrzem Europy w koszeniu bagiennych łąk. 100 metrowy odcinek wykosił w czasie 3 minut 30 s! Jest to aktualny rekord Europy w tej konkurencji bowiem Szklanko wygrał już po raz czwarty.
Natomiast w kategorii drużynowej z łącznym czasem 10 min. 46 s. wygrali bracia Wiesław i Czesław Szklanko z zespołu „Wiśnia” z Dawidowizny (Gm. Goniądz).
W kategorii „Parki Narodowe” z czasem 12 min. 03 s. zwyciężyła reprezentacja Biebrzańskiego Parku Narodowego. Z zagranicznych parków narodowych najlepsza była drużyna ze Słowacji z Parku Narodowego Tanap (12,36).
W konkurencji  zaś dla zaproszonych gości o nagrodę wójta gminy Trzcianne najlepszy był Jan Pietrewicz – Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska oraz Zilija Ibatullina z WWF Rosja. W tej kategorii startowali m.in Annie Simpkins z Ambasady Amerykańskiej i Władysław Skalny - Prezes Ligi Ochrony Polski.

     
     
     
     


W organizowanych przez Biebrzański Park Narodowy   i gminę Trzcianne II Mistrzostwach Europy i VI Mistrzostwach Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk ,,Biebrzańskie Sianokosy’’ wzięło udział 31 dwuosobowych drużyn, w tym 10 z zagranicy.  W Mistrzostwach wystartowało 8 zespołów z gmin biebrzańskich. Swoich reprezentantów wystawiło 8 polskich parków narodowych: Białowieski, Biebrzański, Gór Stołowych, Karkonoski, Narwiański, Ujścia Warty, Wigierski i Tatrzański. Zagraniczne parki narodowe i obszary chronione reprezentowane były przez drużyny z Białorusi, Rosji (Baszkiria), Słowacji i Węgier. Pozostałe zespoły zagraniczne przyjechały z Belgii, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
- Mistrzostwa służą podtrzymaniu tradycji koszenia łąk i popularyzowaniu aktywnej ochrony przyrody na obszarach chronionych.. Sztuka ręcznego koszenia okazała się bowiem bardzo przydatna w ochronie bogactwa przyrodniczego obszarów chronionych Europy – koszenie podmokłych łąk sprzyja występowaniu rzadkich gatunków ptaków i roślin. W trakcie Mistrzostw organizatorzy chcą przywrócić atmosferę zabawy i swoistej rywalizacji pomiędzy kosiarzami, jaka niegdyś towarzyszyła „bagiennym sianokosom”, wzbogacając ją o elementy edukacji ekologicznej i prawdziwej rywalizacji sportowej. „Biebrzańskie Sianokosy” mają uświadamiać konieczność wykaszania terenów, które bez pomocy człowieka straciłyby swoje cenne walory przyrodnicze. Współpraca transgraniczna ma na celu ukazanie problemu, który obserwuje się w wielu miejscach Europy – zanikanie obszarów bagiennych – mówi Halina Zub z Biebrzańskiego Parku Narodowego.




POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę