Już za kilka dni drwale z całego kraju staną przed szansą sięgnięcia po tytuł Mistrza Polski Drwali 2011 oraz możliwości wyjazdu na Mistrzostwa Europy Drwali. Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie to nie tylko zmagania siłowe, ale także konferencje dla instruktorów ścinki drzew oraz dla przedsiębiorców leśnych. Data 7 - 9 września jest znacząca dla polskiej branży leśnej.
Rogów, to Mekka każdego drwala, położona w województwie łódzkim. Nieprzypadkowo został wybrany na miejsce rozegrania zawodów – tutaj znajduje się Leśny Zakład Doświadczalny SGGW, Centrum Edukacji Przyrodniczo - Leśnej i Arboretum, posiadające zbiór roślin z całego świata. Jednak na te kilka wrześniowych dni stery przejmą polscy drwale.
Mistrzostwa Polski Drwali Rogów 2011 są organizowane przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych, Stowarzyszenie Instruktorów Obsługi Maszyn Ogrodniczych i Leśnych, oraz wspomniany już Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie. Sponsorem głównym imprezy jest firma Husqvarna, producent maszyn przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni. W zawodach wystartuje 30 zawodników, którzy zostali wyłonieni w regionalnych eliminacjach. Uczestnicy startują indywidualnie, walcząc o tytuł Mistrza Polski.
„Jesteśmy dumni, że Husqvarna ma zaszczyt wspierania tych prestiżowych i ważnych zawodów dla drwali z całej Polski. Są one także przepustką do wzięcia udziału w Mistrzostwach Europy Drwali. Zawód ten jest niezwykle ciężki, ale także piękny oraz widowiskowy. Dołożymy starań, aby turniej był jak najbardziej spektakularny dla przybyłych kibiców, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.” – powiedział pan Jerzy Banaszczyk, przedstawiciela sponsora głównego zawodów, firmy Husqvarna.
Zawody rozgrywane są według regulaminu IALC (International Association Logging Championships) w 5 konkurencjach (ścinka drzew, wymiana piły łańcuchowej, przerzynka kombinowana, przerzynka na dokładność, okrzesywanie).
Pierwszy dzień Mistrzostw, 7 września, rozpocznie się od ścinki drzew. Konkurencja zostanie rozegrana na terenie nadleśnictwa Jasień i będzie otwarta dla przybyłych widzów. Zadanie polegać będzie na obaleniu drzewa jak najbliżej kołka oddalonego o 15 metrów. Należy je wykonać w przeciągu 5 minut. Oceniane będą: precyzja, technika obalania, głębokość oraz kąt podcięcia i próg zabezpieczenia.
Po południu, około godziny 1400 rozpocząć ma się konferencja instruktorów ścinki drzew pt. „Dobre szkolenia drwali”. Odbędzie się w auli CEPL w Rogowie. Udział w niej weźmie kilkudziesięciu zaproszonych gości – przede wszystkim instruktorzy ścinki drzew w Polsce. Dyskutować będą o tym, jak powinien wyglądać prawidłowy kurs dla drwali – operatorów pilarek, a także jak obecnie wygląda status zawodu drwala.
8 września kolejne konkurencje rozpoczynają się już od godziny 10. Do tego etapu Mistrzostw zostaje dopuszczonych tylko 20 drwali, którzy uzyskali najwyższą ilość punktów w pierwszym etapie. Tego dnia rozegrane zostaną takie konkurencje jak: okrzesywanie (z umieszczonej kłody drewna należy w precyzyjny i dokładny sposób „usunąć” zamocowane kilkadziesiąt gałęzi), wymiana piły łańcuchowej (zadanie polega na demontażu i ponownym założeniu urządzenia tnącego na pilarce), przerzynka kombinowana (zawodnik ma obowiązek odciąć krążek drewna nie cieńszy niż 3 cm i nie grubszy niż 8 cm z dwóch kłód) oraz przerzynka na dokładność (uczestnik musi odciąć krążki z dwóch kłód tak dokładnie, jak to możliwe bez uszkodzenia deski znajdującej się pod kłodą). Koniec zawodów oraz wręczanie nagród przewidywane jest na godzinę 16 .
9 września jest datą konferencji dla przedsiębiorców pod hasłem „zawód drwal- wymogi prawne i zagrożenia”. Odbędzie się ona również w auli CEPL w Rogowie. Wezmą w niej udział właściciele i pracownicy zakładów leśnych, którzy są zainteresowani wymogami prawnymi i zasadami bezpieczeństwa, dotyczącymi zatrudniania na stanowisku drwal – operator pilarki, opracowanymi przez Państwową Inspekcję Pracy. Wydarzeniu towarzyszyć będą X międzynarodowe Targi Leśne Rogów 2011. Odbywać się będą wówczas seminaria, pokazy, a także imprezy z elementami współzawodnictwa. Najlepsze wyroby prezentowane na Targach zdobędą statuetkę „Sowa z Rogowa”. Patronat honorowy nad Międzynarodowymi Targami Leśnymi w Rogowie pełni m.in. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Marian Pigan.
6565054
1