Miód z pogranicza polsko-litewskiego będzie chroniony
1 lutego 2012
Miód pochodzący z Sejneńszczyzny (Podlaskie) i z rejonu Łoździeje na Litwie (lit. Lazdijai) został wpisany przez UE na listę produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia - poinformowała Marta Angrodzka-Krawczyk z polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Do miodu wytworzonego po stronie polskiej odnosi się określenie miód z Sejneńszczyzny, a wytworzonego na Litwie - miód z Łoździejszczyzny.
Angrodzka-Krawczyk dodała, że to pierwszy produkt wpisany na listę pochodzący z dwóch krajów. Wniosek do Komisji Europejskiej w 2008 roku złożyło Koło Pszczelarskie w Sejnach oraz Regionalny Związek Pszczelarzy w Łoździejach.
Jak poinformował prezes Koła Pszczelarskiego w Sejnach Adam Baranowski, nie było łatwo otrzymać certyfikat, bo trzeba było udowodnić, że miód produkowany w Sejnach i Łoździejach jest tego samego pochodzenia.
"Kiedyś oba regiony należały do Guberni Suwalskiej, nasze miasta leżą niedaleko siebie i nasz miód pozyskiwany jest z podobnych pasiek w podobnych warunkach środowiskowych" - powiedział PAP Baranowski.
Miód wytwarzany jest w oparciu o kilkadziesiąt charakterystycznych roślin miododajnych (m.in. z różnych gatunków wierzb, klonów, mniszka pospolitego, koniczyny białej i łąkowej). Znajduje to odzwierciedlenie w charakterystycznym silnym aromacie oraz goryczkowatym posmaku miodu. Cechą specyficzną miodu jest również jego zabarwienie - od ciemnożółtego do ciemnozłotego oraz lekkie zmętnienie.
Obecnie na listach produktów chronionych unijnymi znakami znajduje się ponad 1000 produktów.