Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Miód z pogranicza polsko-litewskiego będzie chroniony

1 lutego 2012
Miód pochodzący z Sejneńszczyzny (Podlaskie) i z rejonu Łoździeje na Litwie (lit. Lazdijai) został wpisany przez UE na listę produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia - poinformowała Marta Angrodzka-Krawczyk z polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.
Do miodu wytworzonego po stronie polskiej odnosi się określenie miód z Sejneńszczyzny, a wytworzonego na Litwie - miód z Łoździejszczyzny.
Angrodzka-Krawczyk dodała, że to pierwszy produkt wpisany na listę pochodzący z dwóch krajów. Wniosek do Komisji Europejskiej w 2008 roku złożyło Koło Pszczelarskie w Sejnach oraz Regionalny Związek Pszczelarzy w Łoździejach.
Jak poinformował prezes Koła Pszczelarskiego w Sejnach Adam Baranowski, nie było łatwo otrzymać certyfikat, bo trzeba było udowodnić, że miód produkowany w Sejnach i Łoździejach jest tego samego pochodzenia.
"Kiedyś oba regiony należały do Guberni Suwalskiej, nasze miasta leżą niedaleko siebie i nasz miód pozyskiwany jest z podobnych pasiek w podobnych warunkach środowiskowych" - powiedział PAP Baranowski.
Miód wytwarzany jest w oparciu o kilkadziesiąt charakterystycznych roślin miododajnych (m.in. z różnych gatunków wierzb, klonów, mniszka pospolitego, koniczyny białej i łąkowej). Znajduje to odzwierciedlenie w charakterystycznym silnym aromacie oraz goryczkowatym posmaku miodu. Cechą specyficzną miodu jest również jego zabarwienie - od ciemnożółtego do ciemnozłotego oraz lekkie zmętnienie.
Obecnie na listach produktów chronionych unijnymi znakami znajduje się ponad 1000 produktów.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę