Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ministrowie Unii rozmawiali o mleku

5 stycznia 2016
Jak podała FAMMU/FAPA, 17.02.2014 r. podczas rady ministrów rolnictwa UE minister Stanisław Kalemba zgłosił pod obrady dwie istotne dla Polski sprawy: jedna z nich dotyczyła sytuacji na rynku mleka i konieczności podjęcia odpowiednich działań na rok przed zniesieniem kwot mlecznych w UE.
Drugi wniosek Polski i Litwy dotyczył sytuacji na rynku wieprzowiny w UE - wobec wykrycia przypadków wirusa ASF (afrykański pomór świń) u dzików, w pobliżu granic z Białorusią na terenie Litwy i w ostatnim czasie również w Polsce.
Podczas dwugodzinnej debaty dotyczącej obecnej sytuacji na rynku mleka oraz przewidywanych działań po zniesieniu kwot mlecznych, wielu ministrów rolnictwa zgłosiło potrzebę zredukowania kar dla rolników za przekroczenie kwot mlecznych w 2013 r. - jako wyraz przygotowywania się producentów mleka do nowych wyzwań po zniesieniu kwotowania mleka. Korzystne warunki cenowe, rosnący popyt na rynku globalnym na artykuły mleczarskie oraz procesy restrukturyzacji sektora spowodowały zwiększenie produkcji mleka w UE i przekroczenie w wielu krajach Wspólnoty istniejących kwot dostaw mleka na rynek.
Liczni ministrowie rolnictwa wnioskowali do Komisji Europejskiej o korektę współczynnika tłuszczowego, tak by nie nakładać na rolników dotkliwych kar za przekroczenie kwot. Komisarz Dacian Ciolos podkreślił jednak potrzebę stosowania przyjętych zasad do końca obowiązywania systemu kwot mlecznych (do marca 2015 r.), w tym sankcji za przekroczenie kwot, zaproponował także przeniesienie dalszej dyskusji na ten temat na SCA (Specjalny Komitet Rolny) Ministrowie.
Na obradach pojawiły się również obawy co do sytuacji na rynku mleka po zniesieniu kwot mlecznych, ministrowie rolnictwa państw UE zwracali uwagę na brak wystarczających instrumentów do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym na tym rynku. Według ministra Kalemby siatka bezpieczeństwa w postaci interwencji publicznej dla masła i odtłuszczonego mleka w proszku bez urealnienia cen interwencyjnych oraz z nieobowiązkowymi dopłatami do przechowywania przetworów mlecznych jest niewystarczająca. Minister dodał, że Polska będzie wspierać działania mające na celu utrzymanie produkcji mleka na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania po wygaśnięciu kwot mlecznych. Podobny pogląd okazywało wielu pozostałych ministrów.
Obradom Rady, odbywającym się po raz pierwszy w tym roku, przewodniczyła Grecja.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę