Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ministrowie finalizują stanowisko ws. reformy WPR

5 stycznia 2016
W Luksemburgu trwa spotkanie ministrów rolnictwa, którzy finalizują swoje stanowisko ws. reformy Wspólnej Polityki Rolnej. W Luksemburgu są też przedstawiciele PE; porozumienie wszystkich trzech instytucji: PE, KE i Rady UE spodziewane jest w środę.

"Jestem podekscytowany perspektywą porozumienia w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej, ale myślę, że jest jeszcze dużo pracy do wykonania" - powiedział tuż przed rozpoczęciem rozmów w poniedziałek reprezentujący irlandzką prezydencję minister rolnictwa tego kraju Simon Coveney. Dodał, że już w niedzielę w nocy odbywały się rozmowy prezydencji z ministrami rolnictwa z krajów członkowskich, aby dowiedzieć się, jaki kompromis z Parlamentem Europejskim jest możliwy.
"Zbliżają się finalne godziny na zamknięcie negocjacji (...). Rolnicy i wszyscy inni poza tym pomieszczeniem oczekują tego od nas" - podkreślił z kolei podczas spotkania ministrów komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos.
Przed poniedziałkowym spotkaniem źródła unijne podkreślały, że najważniejszymi kwestiami do rozstrzygnięcia przez ministrów i PE jest między innymi tzw. zazielenianie polityki rolnej, czyli uzależnienie 30 proc. dopłat dla rolników od spełniania przez nich określonych wymogów ekologicznych.
Jednym z tych wymogów jest utrzymywanie przez rolników obszarów proekologicznych. Sporny jest procent takich obszarów w stosunku do wielkości gospodarstwa: KE chciała 7 proc.; kraje UE chcą docelowo najwyżej 5 proc. Z wymogów ekologicznych mają być zwolnione najmniejsze gospodarstwa, których jest dużo w Polsce. Kraje UE chcą też dopuszczenia "równoważnych środków" zazieleniania do tych zaproponowanych przez KE.
Ponadto drażliwą kwestią, zwłaszcza dla Irlandii, jest wyrównanie różnic między regionami i poszczególnymi rolnikami w poziomie dopłat. Celem KE było całkowite wyrównanie różnic, by w krajach osiągnąć jednolitą stawkę dopłat od hektara. Wiadomo jednak, że ministrowie na to nie przystaną; w grę wchodzi stopniowe wyrównanie. Do uzgodnienia jest jeszcze kara za brak spełniania wymogów ekologicznych.
Ponadto sporne jest ograniczenie dopłat na jedno gospodarstwo; KE chce, by było ono obowiązkowe, a kraje UE - dobrowolne. Ością niezgody jest też wygaśnięcie kwot cukrowych; PE chce, by wygasły one dopiero w 2020 r., a kraje UE - w 2017 r.
Kwestie ważne dla Polski to utrzymanie dofinansowania krajowego dopłat, możliwość przenoszenia na dopłaty 25 proc. środków z tzw. drugiego filara WPR (program Rozwój Obszarów Wiejskich) oraz wyłączenie małych rolników (dopłaty do 5 tysięcy euro) z tzw. dyscypliny finansowej. Jest to redukcja dopłat w razie przekroczenia unijnej puli na dopłaty.
Polska chce też utrzymać uproszczony system dopłat SAPS dla nowych krajów członkowskich.
Na realizację Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2014-2020 Polska - zgodnie z lutowymi postanowieniami przywódców - ma otrzymać ok. 28,5 mld euro. Jednak budżet ten musi jeszcze zaakceptować PE.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę