Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

MF nie zgadza się na zmianę rozporządzenia ws. akcyzy na biopaliwa

27 lutego 2007

Ministerstwo Finansów nie zgadza się na zmianę rozporządzenia w sprawie akcyzy na biopaliwa, które utrzymuje maksymalne, dopuszczalne prawem UE ulgi podatkowe dla producentów biopaliw. Rząd ma natomiast opracować pozapodatkowy system wsparcia rynku biopaliw - poinformował w poniedziałek rzecznik resortu finansów Jakub Lutyk.

Zmiany rozporządzenia domagał się wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper. W niedzielę Samoobrona zagroziła, że jeśli tak się nie stanie, zażąda dymisji wicepremier, minister finansów Zyty Gilowskiej.

W poniedziałek Lepper powiedział dziennikarzom, że "ta sprawa jest już rozwiązana, pani premier przedstawiła swoje propozycje". Wyjaśnił, że "akcyza będzie obniżona. Nie dotknie to producentów indywidualnych, a podmioty prawne dostaną pomoc w obniżeniu podatku dochodowego".

"Dzisiaj nie jest to precyzyjne na tyle, ale taką propozycję wicepremier przedstawiła i w resorcie rolnictwa w tej chwili pracujemy nad tym" - powiedział Lepper.

Resort finansów wydał w grudniu 2006 r. rozporządzenie ws. akcyzy na biopaliwa, zgodnie z którym kwota zwolniona od podatku akcyzowego zmniejszyła się nawet dwukrotnie. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia br. Ministerstwo tłumaczyło, że pozostawienie dotychczasowych rozwiązań stanowiłoby niedozwoloną pomoc publiczną i powodowałoby konieczność zwrotu kwot ulg wraz z odsetkami.

Ministerstwo Finansów, poproszone o komentarz do wypowiedzi Leppera, odpowiedziało, że nie planuje żadnych zmian w rozporządzeniu w sprawie akcyzy na biopaliwa.

"Podtrzymujemy stanowisko, iż grudniowe rozporządzenie wprowadziło maksymalne dopuszczalne poziomy ulg w UE. Wsparcie dla tego sektora jest możliwe, ale nie da się tego zrobić instrumentami fiskalnymi" - powiedział PAP rzecznik resortu.

Lutyk wyjaśniał, że w najbliższym czasie Ministerstwo Gospodarki ma przygotować kompleksowy program wsparcia rynku biopaliw na lata 2008-2014, zgodnie z ustawą o biopaliwach.

Ustawa zakłada takie instrumenty, jak m.in. wsparcie ze środków UE dla inwestycji w zakresie biopaliw, wsparcie transportu miejskiego wykorzystującego biopaliwa i wsparcie badań w zakresie biopaliw.

Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać wypowiedzi resortu gospodarki w tej sprawie. Również Ministerstwo Rolnictwa podało, że nie udziela informacji na ten temat.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę