Wczoraj (29 kwietnia) zakończyła się dwudniowa konferencja naukowa zorganizowana w wyniku wspólnej inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i SGGW w Warszawie pod tytułem: „Polska wieś, bezpieczeństwo żywnościowe a media”. Sesję z udziałem przedstawicieli świata nauki oraz mediów (w szerokim tego słowa znaczeniu) zainaugurował minister Marek Sawicki. W swoim wystąpieniu poruszył kwestię ogólnospołecznych konsultacji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, uproszczeń w PROW na lata 2007-2013 m.in. możliwości dokonania przez wnioskodawcę jednorazowej zmiany zakresu rzeczowo-finansowego jeszcze przed zawarciem umowy o przyznaniu pomocy, ale z zachowaniem warunków celu operacji.
Kolejna propozycja dotyczy oczywistych pomyłek we wnioskach rolników ubiegających się o dofinansowanie w różnych zakresach działań. Według tej propozycji korekty dokonywałby organ przyjmujący i realizujący wnioski bez konieczności stawienia się rolnika osobiście. Kolejna istotna propozycja resortu dotyczy osób, które otrzymały gospodarstwo w drodze spadku i przekazały je w dzierżawę w ciągu 12 miesięcy. W takim przypadku ma obowiązywać zasada liczenia rozpoczęcia działalności rolniczej od momentu wygaśnięcia lub rozwiązania umowy dzierżawnej a nie jak obecnie od chwili przejęcia gospodarstwa.
Inny projekt przewiduje redukcję z trzech do jednego wniosku składanego o przyznanie płatności powierzchniowych. Dotyczy to ONW, programu rolno-środowiskowego oraz płatności bezpośrednich.
Pozostał jeszcze temat sprzedaży bezpośredniej, ale do niego jak i niektórych referatów wygłoszonych przez prelegentów ze świata nauki powrócimy w osobnych relacjach z uwagi na istotę zagadnienia.
Warto jednak wspomnieć o tym, kto i w jakiej kwestii zabierał głos. Problemy rozwojowe wsi polskiej były tematem referatu prof. dr hab. Bogdana Klepackiego SGGW Warszawa. Prof. dr hab. Stanisław Jędrzejewski KUL oraz Uniwersytet Minho, Braga przybliżył uczestnikom konferencji metamorfozę informatyczną jaka dokonuje się współcześnie na wsi. Dr. Mariusz Kosieradzki SGGW Warszawa odniósł się do obrazu polskiej wsi we współczesnej publicystyce. Prezes ARiMR mgr. Tomasz Kołodziej mówił na temat roli komunikacji społecznej w procesie realizacji zadań agencji. Dr. Anita Szczykutowicz MRiRW oceniła stan dzisiejszy i perspektywy rozwoju programu Poznaj Dobrą Żywność.
Jakość handlowa artykułów rolno-spożywczych w roku 2009 była tematem prelekcji Głównego Inspektora JHARS prof. dr hab. Stanisława Kowalczyka. Rozszerzenie tego tematu w naszym portalu w najbliższym czasie. Jak również poświęcimy więcej uwagi referatowi dr hab. Ireny Ozimek SGGW Warszawa dotyczącego jakości i bezpieczeństwa żywności w regulacjach prawnych i opinii konsumentów. Dr inż. Sylwia Żakowska-Biemans SGGW Warszawa przybliżyła temat żywności ekologicznej i uwarunkowań prawnych z jednej strony a oczekiwań konsumentów z drugiej strony. Uwarunkowania skutecznych działań w agroturystyce przedstawiła zebranym w Auli Kryształowej dr hab. Krystyna Krzyżanowska również SGGW Warszawa. Prezes ANR dr Tomasz Nawrocki odniósł się do zagadnień minionego 20-lecia i transformacji od likwidacji PGR do kształtowania ustroju rolnego.
Janina Pszczółkowska Z-ca Prezesa KRUS mówiła na temat bezpieczeństwa pracy i życia w rolnictwie w wyniku działalności KRUS na przestrzeni 20-lat istnienia tej instytucji.
Nie wymieniliśmy tu wszystkich prelegentów, ale jak wspomniane zostało to wcześniej w tekście, niektóre tematy wymagają szerszego ujęcia. Dlatego do nich powrócimy w najbliższym czasie.