Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Masło w UE jest droższe niż na świecie

5 stycznia 2016
FAMMU/FAPA podała, że koniec maja bieżącego roku przyniósł sezonową obniżkę dostaw na półkuli południowej. Od tego okresu notowano systematyczne zwyżki cen masła, które przeplatane były niewielkimi okresami stabilizacji.
Najważniejszymi czynnikami odpowiadającymi za omawiane wzrosty należy uznać rosnące ceny pasz i energii elektrycznej, które znacznie podnoszą koszty produkcji. Ponadto zauważalne jest znaczne wzmocnienie światowego popytu na przetwory mleczne, co w połączeniu z mniejszą niż zakładano podażą (m.in. na skutek największej od 50 lat suszy w USA) prowadziło do wzrostu cen światowych. W listopadzie notowania cen masła w UE były jednak stabilne i wykazywały nieznaczne wahania tygodniowe.
Grudzień przyniósł zwyżki. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być utrzymujący się silny popyt na masło przy ograniczonej podaży związanej z sezonową obniżką produkcji mleka. Coraz większe ilości masła z prywatnych zapasów magazynowych trafiają na rynki państw UE. W dniu 11 grudnia 2012 roku średnia ważona cena masła w UE wynosiła 3,37 EUR/kg i była o 4,04% wyższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na poziomie o 5,14% niższym niż w analogicznym okresie 2011 roku).
Należy przy tym dodać, że tygodniowe zmiany cen tego tłuszczu na początku grudnia były dość dynamiczne i osiągały poziomy z przedziału (-2% ; 3%). Statycznie zachowywały się natomiast listopadowe i grudniowe ceny masła na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. Od 23. października 2012 r. ceny te utrzymują się tam na stałym poziomie 3,35 EUR/kg. Za to w Holandii od października obserwowane są zwyżki cen masła (do 3,47 EUR/kg 11 grudnia 2012 r.), które są obecnie o ponad 4,5% wyższe niż przed miesiącem. Zwyżki cen odnotowano także w przypadku masła z Polski, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego.
W połowie grudnia bieżącego roku jego ceny osiągnęły poziom 3,42 EUR/kg i były wyższe od ceny interwencyjnej już o ponad 38,8%. Względem ubiegłego miesiąca, jest to wzrost o 7,21% (w ujęciu PLN odnotowano 6,8% zwyżki do 14,11 PLN). Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w USA. Po bardzo dynamicznych zwyżkach cen przetworów mlecznych pod koniec trzeciego i na początku czwartego kwartału 2012 roku (spowodowanych przez suszę) w listopadzie i grudniu notowano zniżki. Spadki te są związane są m.in. z okresem świątecznym (święta dziękczynienia i Bożego Narodzenia) i prowadzonymi akcjami promocyjnymi.
W połowie bieżącego miesiąca ceny masła w USA spadły do poziomu 2,68 EUR/kg. Z tego względu obecnie cena tony masła z Unii jest przeciętnie o 694 EUR wyższa od ceny tego tłuszczu u jednego z największych konkurentów Wspólnoty. Ponadto na skutek zniżek cen w Oceanii cena tony masła z UE jest przeciętnie o 718 EUR wyższa niż ceny światowe. Taka sytuacja może doprowadzić do problemów UE z konkurowaniem na rynku światowym, a popyt na unijne masło może ulec kolejnemu zmniejszeniu.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę