Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Masło w styczniu drożało w UE

16 lutego 2015
FAMMU/FAPA podała, że od lipca 2014 roku do początku stycznia 2015 r. obserwowane były systematyczne spadki cen masła na najważniejszych rynkach Unii Europejskiej
W trzecim i czwartym tygodniu bieżącego roku odnotowano zwyżki cen. Produkcja masła u najważniejszych producentów i eksporterów wciąż jest znacznie wyższa niż przed rokiem, a umocnieniu notowań cen nie sprzyja ograniczony popyt z Chin i nałożone przez Rosję embargo. Ponadto unijne ceny znajdują się znacznie poniżej poziomu z analogicznego okresu 2014 roku. Pewien wpływ na obserwowane w styczniu zwyżki ma zima na półkuli północnej i sezonowy spadek produkcji.

W dniu 25 stycznia 2015 roku średnia ważona cena masła we Wspólnocie wynosiła 2,98 EUR/kg i była o 3,46% wyższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na poziomie o 23,76% niższym niż w analogicznym okresie 2014 roku). W okresie tym niższe były ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego. 25 stycznia 2015 roku jego ceny utrzymywały się na poziomie 2,76 EUR/kg, a więc o 6,44% niższym niż przed miesiącem (w ujęciu PLN odnotowano niemal 6,7% zniżkę w skali miesięcznej do 11,85 PLN/kg).

Warto jednak przy tym dodać, że ostatni tydzień przyniósł 1,1% wzrost. Stawki te wciąż były o ponad 12,01% wyższe od ceny interwencyjnej i o 7,4% niższe od średniej ważonej dla całej UE, w związku z czym ten tłuszcz z Polski jest bardzo konkurencyjny we Wspólnocie, a to państwa UE są głównymi partnerami w wymianie handlowej masłem. Ponadto na rynku głównego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny tego tłuszczu obecnie utrzymują się na poziomie znacznie wyższym niż w Polsce. Na rynku największego unijnego producenta ceny masła pod koniec stycznia osiągnęły poziom 3 EUR/kg, czyli o 6% wyższy niż przed miesiącem. W przypadku innego potentata - Holandii zaobserwowano podobną zwyżkę.

Tu dnia 25 stycznia 2015 r. ceny utrzymywały się na poziomie 2,97 EUR/kg i były na pułapie o 6,07% wyższym niż przed miesiącem. Zarówno w przypadku Niemiec, jak i Holandii, ceny masła w styczniu były o ok. 23% niższe niż przed rokiem.

Pomimo dynamicznych zniżek, jakie notowane były w ostatnich tygodniach, w przypadku cen masła w USA, obecnie przecięta cena tony masła z Unii jest na niższym poziomie niż u jednego z największych konkurentów Wspólnoty (-2,09%). Na wyższym poziomie utrzymują się obecnie także ceny masła eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Cena tony masła z UE jest od nich znacznie niższa (o 1170 EUR za tonę pod koniec stycznia). Tak duże różnice związane są między innym i obserwowanym w ostatnim miesiącu umocnieniem kursu dolara w stosunku do euro.

Według danych KE pomimo obserwowanych od początku 2014 roku spadających cen masła, produkcja mlecznego tłuszczu w UE po jedenastu miesiącach ubiegłego roku była na poziomie o 3,5% wyższym od tego z analogicznego okresu 2013 roku. Znacznie dynamiczniej rósł eksport masła poza UE. W pierwszych jedenastu miesiącach ubiegłego roku poza granice UE wyeksportowano o 17% więcej masła niż w analogicznym okresie 2013 roku, dla porównania jeszcze w 2013 roku notowano zaledwie 0,3% zwyżkę w skali roku.

POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę