Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

Mały biznes dalej ma problemy z kredytowaniem

5 stycznia 2016
Mały i średni biznes, będący fundamentem rozwiniętych gospodarek, dalej ma problemy z finansowaniem i to mimo ożywienia światowej ekonomii - podkreślono w poniedziałkowym raporcie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

"Start-upy i małe przedsiębiorstwa nadal napotykają poważne przeszkody w wykorzystywaniu swojego potencjału do tworzenia innowacji, kreowania wzrostu i miejsc pracy" - czytamy w opracowaniu raportu organizacji skupiającej najbardziej rozwinięte państwa świata. Powodem - jak wskazano - są trudności w uzyskaniu dostępu do finansowania.
Analitycy tłumaczą to tym, że sektor finansowy dalej ponosi konsekwencje procesu delewarowania (spłacania długów i podnoszenia kapitału własnego) w związku z czym jest mniej chętny do udzielania kredytów. Dodatkowo niewielkie zyski małych i średnich firm podczas kryzysowych lat wpłynęły na ich nienajlepszą sytuację kredytową obecnie. W krajach dotkniętych kryzysem zadłużenia dostępność środków finansowych była mniejsza dla całej gospodarki, ale szczególnie sytuacja ta uderzyła w mniejsze przedsiębiorstwa, bo są one bardziej zależne od finansowania bankowego.
Analiza wskaźników finansowych z 31 krajów z lat 2007-2012 pokazuje, że w większości przypadków łagodzenie polityki pieniężnej (np. obniżanie stóp procentowych) nie przełożyło się na zwiększenie strumienia kredytów dla sektora prywatnego, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw. MŚP miały też gorsze warunki kredytowe niż duże firmy. Chodzi m.in. o wyższe oprocentowanie, krótsze terminy na spłatę zadłużenia oraz ostrzejsze warunki zabezpieczeń.
Organizacja OECD oceniła, że w niektórych przypadkach można mówić nawet o pogorszeniu się dostępu do kredytów dla MŚP w porównaniu z latami 2011-2012. W około 1/3 krajów objętych badaniem poziom pożyczek dla sektora się zmniejszył w 2012 r., szczególnie mocno to dotyczyło państw przeżywających trudności gospodarcze, takie jak: Grecja, Irlandia i Portugalia. Podobna tendencja występowała też we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, choć - jak wskazuje raport OECD - tempo zmniejszania się liczby pożyczek wyhamowało pod koniec 2012 r.
OECD to organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym. Skupia 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa, w tym Polskę. W badaniu dotyczącym dostępu do kredytów dla MŚP nasz kraj nie był uwzględniony.


POWIĄZANE

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach. Ku...

Cynkomet wprowadza na rynek nową rolniczą przyczepę RM-240, specjalnie zaprojekt...

Już po raz siedemnasty Polska Izba Mleka zorganizowała Ranking Spółdzielni Mlecz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę