Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Małopolska promowała swoje wyroby regionalne

5 stycznia 2016
Dziesięć małopolskich produktów regionalnych chronionych certyfikatem Unii Europejskiej było promowanych podczas kampanii "Zasmakuj w Małopolsce", która trwała przez prawie pół roku w tym województwie.
"Chcieliśmy zwrócić uwagę na produkty wysokiej jakości i to się udało. O ile ludzie powszechnie znają takie sery, jak bryndza i oscypek, to już o susce sechlońskiej czy karpiu zatorskim mało kto słyszał poza obszarem ich wytwarzania" - oceniła Grażyna Poloczek z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, który na zlecenie Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Małopolskiego realizował kampanię promocyjną.

Podczas 20 imprez plenerowych w całym województwie mieszkańcy i turyści mieli okazję posmakowania dziesięciu małopolskich rarytasów, które posiadają unijne certyfikaty: Chroniona Nazwa Pochodzenia i Chronione Oznaczenie Geograficzne. Informowano też o prowadzonej przez Unię Europejską polityce jakości i wyróżniania produktów żywnościowych.

Od końca kwietnia do końca października małopolskie produkty regionalne były promowane podczas cyklu lokalnych imprez w: Racławicach, Łącku, Krakowie, Leśnicy, Zatorze, Pleśnej, Radziemicach, Zakopanem, Oleśnie, Porąbce Uszewskiej, Pobiedniku, Czernichowie, Zakliczynie, Charsznicy, Regietowie, Iwkowej, Zawoi, Trzyciążu oraz Proszowicach.

Przedstawiciele MODR przypominają, że Małopolska jest niekwestionowanym w Polsce liderem produktów regionalnych, które uzyskały w UE certyfikaty Chroniona Nazwa Pochodzenia lub Chronione Oznaczenie Geograficzne. Małopolscy producenci zarejestrowali 11 produktów wyróżnionych tymi oznaczeniami.

Pierwszym polskim produktem, który otrzymał certyfikat UE była pochodząca z Małopolski bryndza podhalańska, czyli miękki ser z mleka owczego. Jako następny zarejestrowano oscypek z mleka owczego.

Certyfikatem Chroniona Nazwa Pochodzenia objęte są produkty z Małopolski: bryndza podhalańska, oscypek, redykołka (rodzaj sera z mleka owczego) oraz karp zatorski. Chroniona Nazwa Pochodzenia jest kategorią produktów wytwarzanych w konkretnym miejscu lub regionie. Nazwa tego miejsca lub regionu zastrzeżona jest dla konkretnego produktu.

Chronione Oznaczenie Geograficzne przysługuje małopolskim produktom: jabłku łąckiemu, susce sechlońskiej (podsuszana i podwędzana śliwka z pestką), chlebowi prądnickiemu, obwarzankowi krakowskiemu, kiełbasie lisieckiej, fasoli "Piękny Jaś", a od początku października tego roku - jagnięcinie podhalańskiej. Chronione Oznaczenie Geograficzne jest też kategorią produktów wytwarzanych w konkretnym miejscu lub regionie, ale związek produktu z regionem nie musi być już tak ścisły, jak w wypadku produktu z Chronioną Nazwą Pochodzenia.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę