Lubuska Izba Rolnicza w ramach projektu „Wizyta gospodarcza polskich producentów rolnych do Frankonii (Bawaria) – nowoczesne technologie, sprzedaż bezpośrednia z gospodarstwa, bioenergia” w dniach 3-5 października 2012 r. organizuje wyjazd studyjny do Niemiec.
- Do uczestnictwa w wyjeździe zaprosiliśmy dla delegatów izb rolniczych, producentów rolnych, aktywnych mieszkańców obszarów wiejskich, liderów w swoich środowiskach lokalnych z rad sołeckich, lokalnych grup działania oraz innych mających wpływ na rozwój obszarów wiejskich z woj. Lubuskiego – mówi Małgorzata Pałys, dyrektor Biura Lubuskiej Izby Rolniczej- Frankonia w Bawarii to piękna rolnicza kraina, a ludzie wsi mają bardzo podobne wartości związane z etosem ziemi i życia na wsi, ale w nowoczesny sposób. Wykorzystując te wartości chcemy wzmocnić dumę z uprawiania zawodu rolnika, jak i pokazać duże możliwości rozwoju w zgodzie z tymi wartościami. Wyjazd studyjny osób z obszarów wiejskich w Polsce może przez tę wizytę gospodarczą w podobnym regionie Europy natchnąć naszych przedstawicieli do zintensyfikowania swoich wysiłków by przy pomocy dostępnych u nas możliwości unijnych: LEADER, PROW, inne fundusze – chcieli pracować dla rozwoju obszarów wiejskich.
Program wyjazdu
I dzień – 3 X 2012 r.
06.00 – wyjazd z Gorzowa Wlkp.
17.00 – przyjazd do Norymbergii i zakwaterowanie
Zwiedzanie starówki Norymbergii z przewodnikiem – „Rodzime elementy na starówce Norymbergii – Dom Kopernika, dzieła Wita Stwosza, Wieża Krakowska-Dom Polonii”
II Dzień 4 X 2012
10.00 – wizyta w gospodarstwie rolnym w Veitsbronn o specjalizacji – bydło mięsne, biogazownia, szparagi. Innowacyjna sprzedaż bezpośrednia z gospodarstwa –automaty do warzyw,
12.00 – wizyta w Muzeum Żywej Wsi Frankońskiej w Bad Winsheim – Zagospodarowanie dziedzictwa i tradycji wsi dla rozwoju regionu w czasach współczesnych.
15.00 – warsztat wymiany doświadczeń polsko-niemieckich – spotkanie z przedstawicielami Bawarskiego Związku Rolników (Bauernverband) nt. „Pokazanie dobrych praktyk związanych przedsiębiorczością na wsi frankońskiej w Bawarii a zrównoważony rozwój regionu – alternatywne źródła dochodu dla rolników w małych i średnich gospodarstwach (usługi, sprzedaż bezpośrednia z gospodarstwa, bioenergia),
III Dzień 5 X 2012
10.00 – wizyta w Grupie Producenckiej Knoblauchland – nowoczesne technologie produkcji i zbytu warzyw i owoców w grupie producenckiej w rejonie aglomeracji – Obrona rolników przed aglomeracją i zawłaszczaniem ziemi rolnej pod inwestycje.
14.00 – zwiedzenie gospodarstwa rolnego o specjalizacji hodowlanej, bioenergia, usługi,
19.00 – powrót do Polski
5600847
1