Jedną z tradycji Bożego Narodzenia była i jest budowa szopek bożonarodzeniowych ukazujących przyjście na świat Zbawiciela. Tradycję tę zapoczątkował święty Franciszkowi z Asyżu, który jako pierwszy wykonał szopkę w Greccio w 1223 roku. Od tej pory praktycznie w każdym zakątku Europy w okresie Świąt Bożego Narodzenia ludzie budują szopki.
Kontynuując tradycję, budowania szopek w Łowiczu ( województwo łódzkie), Urząd Miejski w Łowiczu, Muzeum w Łowiczu, Łowicki Ośrodek Kultury i Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, działające przy łowickim Oddziale PTTK, organizują V edycje konkursu na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową. Jego celem jest przede wszystkim przypomnienie i kontynuacja tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych oraz pobudzenie inwencji twórczej, w zakresie przygotowania szopek, nawiązujących do tradycji regionalnych.
Konkurs ma również rozbudzić zainteresowania polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi poprzez pokazanie w nich piękna lokalnego krajobrazu oraz zabytków architektury Łowicza i ziemi łowickiej, a także elementów folkloru i historii regionu.
Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie samemu, wspólnie z rodziną lub z nauczycielem i przyjaciółmi, przestrzennej pracy plastycznej – szopki bożonarodzeniowej statycznej lub ruchomej.
Jak informują organizatorzy w szopce, koniecznie należy uwzględnić wyraźne elementy tradycji Bożego Narodzenia, a także według uznania, elementy nawiązującej do historii tradycji i kultury Łowicza i Ziemi Łowickiej. Im ciekawsza praca, tym lepiej.
Najwyżej oceniana będzie pomysłowość wykonania szopki, a więc nawiązanie do tradycji, architektury i historii Łowicza, figurki – najlepiej własnoręcznie wykonane, kolorystyka, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne.
8799835
1