Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Litwa nie będzie importowała wieprzowiny z północno-wschodniej Polski

5 stycznia 2016
Litwa wprowadziła zakaz importu świń z północno-wschodniej części Polski, gdzie wykryto przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików - poinformowała w poniedziałek litewska Państwowa Służba Weterynaryjna.

W rozporządzeniu wskazuje się, że zakaz importu dotyczy nie tylko trzody chlewnej, ale też dzików, wieprzowiny niepoddanej obróbce termicznej, pasz dla świń.
"Jest to rutynowa praktyka po wykryciu przypadków zakaźnej choroby" - powiedział PAP Deividas Kluczinskas z litewskiej Państwowej Służby Weterynaryjnej.
W ubiegłym tygodniu służba weterynaryjna poinformowała, że zamierza zaostrzyć kontrolę wwożonej z Polski wieprzowiny i wyrobów mięsnych.
Według Deividasa Kluczinskasa, trwają rozmowy z litewską Państwową Inspekcją Podatkową i Służbą do Badań Przestępstw Finansowych, które mają pomóc w przeprowadzaniu kontroli.
Litewska służba weterynaryjna będzie prowadziła kontrolę jakości sprowadzanych produktów z Polski, a inspekcja podatkowa i Służba do Badań Przestępstw Finansowych będą kontrolowały rachunkowość spółek. Nie wyklucza się, że część sprowadzanego z Polski na Litwę mięsa nie jest księgowana.
Polska Główna Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że podobne kontrole wprowadzono w Polsce po wykryciu ASF na Litwie.
W 2013 r. Polska eksportowała na Litwę 1,3 tys. ton żywej trzody chlewnej wobec 2,6 tys. ton w 2012 r. Natomiast import z Litwy żywych świń w ubiegłym roku wyniósł 28,6 tys. ton wobec 17,3 tys. ton rok wcześniej. W sumie w 2013 r. Polska sprzedała na Litwę 11,8 tys. ton świeżej, schłodzonej lub mrożonej wieprzowiny o wartości 22,4 mln euro, w 2012 r. było to 9 tys. ton o wartości 19 mln euro.
24 stycznia wirusa ASF wykryto u dwóch padłych dzików na Litwie przy granicy z Białorusią. W związku z tym Rosja w praktyce zakazała importu wieprzowiny z całej UE. W ubiegłym tygodniu przypadki ASF u dzików stwierdzono również w Polsce.
Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, bo nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie jest groźna dla ludzi.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę