Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Lepszy drugi w Katowicach

26 maja 2004

Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego powoduje, że będziemy mieć eurodeputowanych z większej liczby partii politycznych. Ale głównie z dużych okręgów wyborczych.

Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego w art. 129 stanowi, że Państwowa Komisja Wyborcza, po ustaleniu, ile mandatów przypada poszczególnym komitetom wyborczym, sporządza zestawienie obejmujące: 1) liczbę głosów ważnych oddanych łącznie na listy okręgowe każdego z komitetów wyborczych, 2) liczby głosów ważnych oddanych na poszczególne listy okręgowe każdego z komitetów wyborczych. Na podstawie tego zestawienia, PKW przystępuje do ustalenia liczby mandatów przypadających poszczególnym listom okręgowym.

Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania, o którym mowa wyżej, w odniesieniu do wszystkich list okręgowych danego komitetu wyborczego nie zostały rozdzielone wszystkie mandaty przypadające temu komitetowi, to pozostałe jeszcze do podziału mandaty przydziela się tym listom okręgowym tego komitetu, dla których wyliczone ilorazy wykazują po przecinku kolejno najwyższe wartości, uwzględniając także i te listy okręgowe, które nie uzyskały jeszcze żadnego mandatu.

Te komitety, które przekraczają 5-procentowy próg wyborczy, uczestniczą w podziale mandatów. Krok pierwszy to przyznanie poszczególnym komitetom mandatów w skali kraju. Stosuje się tutaj metodę D`Honta. Następnie trzeba przydzielić mandaty poszczególnym okręgom. Rozpatruje się tu z osobna każdy z komitetów, który uzyskał mandaty.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę