Leki za złotówkę również dla dzieci, kobiet w ciąży i osób niepełnosprawnych, a nie tylko dla osób powyżej 65. roku życia – taką poprawkę do noweli ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym zgłosiła grupa senatorów.
Pod wnioskiem podpisali się senatorowie: Jan Szafraniec (niezrzeszony), Henryk Dzido (niezrzeszony), Adam Biela (niezrzeszony), Mieczysław Janowski (Blok Senat 2001) i Franciszek Bachleda-Curuś (Blok Senat 2001).
Szafraniec powiedział, że poprawka to wyjście na przeciw konstytucji, która stanowi, że władze publiczne są zobowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku.
Senatorowie wrócili częściowo do pomysłu posłów opozycji. W głosowaniu sejmowym przepadły bowiem poprawki obejmujące tym rozwiązaniem dzieci i osoby niepełnosprawne.
Senacka Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia nie zaproponowała żadnych poprawek do noweli.
Pomysł leku za złotówkę jest niewiele znaczącym gestem państwa wobec ludzi w podeszłym wieku, ma wymiar propagandowy i być może etyczny, ale nie przynosi realnej poprawy bytu ludzi w podeszłym wieku – powiedział w trakcie debaty Henryk Stokłosa (Koło Senatorów Ludowych i Niezależnych).
Nie mam zamiaru przeciwstawiać się w głosowaniu temu pomysłowi – mówił Stokłosa. Ostrzegam jednak, aby nie uśpił on naszych sumień i naszej wrażliwości na rzeczywistą trudną sytuację ludzi najstarszych w Polsce – dodał.
W myśl nowelizacji minister zdrowia ma określić wykaz leków, które będą mogły kupować po złotówce osoby po 65. roku życia.