Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie ze Stowarzyszeniem ,,Miasto w Internecie ‘’ rozpoczęło realizację projektu ,,Polska Cyfrowa Równych Szans ‘’czyli systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu. To oddolna inicjatywa, mająca na celu wspieranie działania na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków na terenach wiejskich i w małych miasteczkach.
"Polska Cyfrowa Równych Szans" zakłada, że do każdej polskiej gminy dotrą “Latarnicy”- lokalni animatorzy edukacji cyfrowej, których zadaniem będzie pomoc mieszkańcom gmin wiejskich i małych miast w nabywaniu umiejętności korzystania z Internetu i różnych form komunikacji elektronicznej. Dlaczego latarnicy? Zdaniem pomysłodawców projektu bowiem , tak jak każdy żeglarz powinien korzystać z tych sygnałów latarni morskiej , tak każdy Polak powinien potrafić korzystać z Internetu, sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych i różnych urządzeń teleinformatycznych.
Projekt zakłada zaproszenie do współpracy i przeszkolenie2600 lokalnych animatorów (Latarników), których zadaniem będzie wprowadzenie dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w świat Internetu i komunikacji elektronicznej. Latarnicy poprowadzą szkolenia i spotkania zachęcające do korzystania z Internetu w swoich lokalnych środowiskach, korzystając ze wsparcia doradczego centrum kompetencji cyfrowych. Otrzymają oni także bezpłatny dostęp do materiałów szkoleniowych, multimediów, biblioteki edukacji cyfrowej i wielu narzędzi przydatnych w organizowaniu zajęć z osobami z pokolenia 50+. Ponadto spośród Latarników, którzy przystąpią do konkursu, wyłonionych zostanie 200 zwycięzców, którzy otrzymają granty finansowe na realizację, w ciągu 18 miesięcy, programu działań w swoim lokalnym środowisku.
Latarnik Polski Cyfrowej będzie odpowiedzialny za realizację działań programu PCRS w swoim środowisku lokalnym: gminie, dzielnicy, osiedlu lub wsi. Działania te obejmować będą organizację spotkań promocyjnych i motywujących do korzystania z Internetu, szkoleń i innych, dobranych pod kątem uwarunkowań lokalnych form podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych.
Latarnicy Polski Cyfrowej będą mogli uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach i kursach trenerskich, które przygotowują do przyszłej pracy z pokoleniem 50 lat+. Podczas warsztatów poznają najnowsze metody pracy z ludźmi, otrzymają także specjalnie przygotowane materiały tj.podręczniki, poradniki, scenariusze edukacyjne.
Latarnicy PCRS otrzymają również Certyfikat Latarnika Polski Cyfrowej i będą posiadać dostęp do ogólnopolskiego portalu stworzonego i przeznaczonego wyłącznie dla nich
Program PCRS przewiduje także składanie wniosków przez Latarników w celu pozyskania dofinansowania na przeprowadzanie szkoleń na rzecz pokolenia 50+. Jak już wcześniej wspomniałem 200 najciekawszych pomysłów na realizację działań w lokalnym środowisku zostanie wspartych
grantem finansowym od stycznia 2013 roku do końca czerwca 2014.
Aby jednak Latarnicy mogli działać skutecznie, konieczne jest wsparcie ze strony lokalnych partnerów pozarządowych. Dlatego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Lokalne Grupy Działania do aktywnego włączenia się w realizację programu Polska Cyfrowa Równych Szans oraz wytypowanie spośród swoich członków kandydatów na Latarników Polski Cyfrowej.
8957080
1