Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kwoty mleczne

19 grudnia 2007
O 2% wzrosną najprawdopodobniej przyszłoroczne kwoty mleczne. Komisja Europejska dopiero co złożyła wniosek o ich zwiększenie ale wszystko wskazuje na to, że zostanie zaakceptowany. Oznacza to, że w przyszłym roku kwotowym, polscy rolnicy będą mogli wyprodukować o prawie 190 milionów kilogramów mleka więcej.

Debatę nad zwiększeniem kwot mlecznych w UE rozpoczęto na wniosek Polski. Resort rolnictwa wyliczył, że rosnący popyt na produkty mleczarskie szczególnie za granicą, wymusza zwiększenie produkcji mleka o co najmniej 3 do 5%. W innym razie czeka nas ciągły niedobór mleka i wzrost cen. Komisja Europejska wniosek rozpatrzyła i zdecydowała o zwiększeniu kwot o 2%.

Krzysztof Ardanowski, wiceminister rolnictwa – „Ci którzy chcą produkować więcej mleka w Polsce, którzy nastawili się na ten kierunek produkcji, którzy mają jeszcze możliwości i paszowe i w budynkach, mogą spokojnie myśleć o zwiększaniu produkcji i kwot mleka.”

Propozycja zwiększenia kwot mlecznych o 2 miliony 840 tysięcy ton, zakłada proporcjonalne ich rozłożenie na wszystkie kraje członkowskie.
Kwoty krajowe         w mld kg
Niemcy            28,847
Francja            25,091
Wielka Brytania         15,125
Holandia        11,465
Włochy            10,740
Polska            9,567
Hiszpania        6,239

Jak wyliczyli unijni urzędnicy, zwiększenie dotychczasowych kwot o 2% nie spowoduje nadprodukcji mleka w Europie, mimo, że nie wszystkie kraje członkowskie już teraz w pełni wykorzystują przyznane im limity produkcji. Z zapowiedzi zwiększenia kwot zadowolona jest branża mleczarska. Zwiększy się produkcja i co za tym idzie eksport. Po drugie, zahamowane zostaną wciąż rosnące ceny mleka w skupie, których tegoroczny rekordowy wzrost, szacowany jest nawet na 30%.

Waldemar Broś, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich – „One będą może bardziej stabilne, ale jej przyrost może być niewielki lub w niektórych miesiącach wcale.”

Zgodnie z reformą rynku mleka, zwiększone kwoty miałyby obowiązywać do kwietnia 2015 roku. Potem planowane jest ich całkowite zniesienie, o ile do tego czasu Komisja Europejska nie zdecyduje inaczej.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę