Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Kto nie ryzykuje...

15 czerwca 2010
Ruszyły rozmowy na temat nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Zmiany mają być wyraźne, aby zagwarantować wypłatę odszkodowań na wypadek kataklizmów takich jak ostatnia powódź. Minister rolnictwa chce zmusić zakłady ubezpieczeń do sprzedaży jednej polisy zabezpieczającej od każdego ryzyka. A jej maksymalna stawka ma wynieść 7%.

Powódź, która dotknęła ponad 50 tysięcy gospodarstw spowodowała, że na nowo rozgorzała dyskusja na temat dotowanego przez państwo systemu ubezpieczeń. Teoretycznie obowiązkowego, ale polisy w zeszłym roku wykupiło zaledwie 10% rolników. Ci, którzy stracili wszystko czasami byli ubezpieczeni, ale nie od wielkiej wody, ale od suszy czy gradobicia. A ponieważ nie spełnili obowiązku ubezpieczenia teraz dostaną tylko połowę tego, co by mogli. Teraz rząd proponuje, aby maksymalna cena polisy nie przekraczała 7% wartości plonu.

Marek Sawicki - minister rolnictwa „ W ramach tych 7 % będą ubezpieczane wszystkie zdarzenia losowe, a więci 6 tych które ostatnio były rozdzielane na pojedyncze. Wszyscy ubezpieczyciele, którzy uczestniczą w ubezpieczeniach majątkowych w rolnictwie będą zobowiązani ustawowo do ubezpieczenia także upraw i zwierząt”.

Zakłady nie zgadzają się na pomysł połączenia ubezpieczenia od każdego ryzyka w ramach jednej polisy. Twierdzą, że w ten sposób, do interesu będą dokładać. Zwłaszcza, że oprocentowanie jest ustawowo ograniczane i zgodnie z propozycją rządu nie może być większe jak 7%.

Konrad Rojewski – Polska Izba Ubezpieczeń „Państwo nie powinno przyjmować na siebie roli aktuariusza i ustalać stawek taryfowych na poszczególne ubezpieczenia upraw rolnych czy zwierząt gospodarskich . Takie dane znajdują się w zakładach ubezpieczeń my mamy wyspecjalizowane służby, które ustalają wysokość stawek. Nie powinno to robić ministerstwo rolnictwa”.

W jednym obie strony się zgadzają, zmiany są potrzebne. Zdaniem ubezpieczycieli ministerstwo rolnictwa ma dwa wyjścia: może uwolnić stawki taryfowe albo zgodzić się na ich znaczne powiększenie. Firmy żądają także oddzielnego uregulowania ubezpieczenia suszy, z tytułu której wypłacają co roku największe odszkodowania.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę