Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Krym dla polskich firm

1 czerwca 2005

140 ofert inwestycyjnych zostawił w Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG) premier Autonomicznej Republiki Krymu Anatolij Matwijenko; premier zaprosił polskich przedsiębiorców do inwestowania w tej części Ukrainy.


W poniedziałek w KIG premier Matwijenko - jeden z liderów ukraińskiej "pomarańczowej rewolucji", który na czele krymskiego rządu stoi od 20 kwietnia br. - spotkał się w warszawskiej siedzibie KIG z polskimi przedsiębiorcami. Matwijenko zapewnił, że jego rząd zrobi wszystko, by procesy przetargowe były przejrzyste, uczciwe i odpowiedzialne. Zapowiedział też, że podczas zaplanowanych na wtorek rozmów z premierem Markiem Belką poruszy kwestię uruchomienia stałego połączenia lotniczego na trasie Warszawa-Simferopol.

Połączenie zapewniłoby - jego zdaniem - nie tylko połączenie Krymu z Polską, ale warszawski port mógłby się stać ważnym punktem tranzytowym dla wszystkich Europejczyków pragnących odwiedzić półwysep. "Chcemy, by Krym był w awangardzie zmian, które odbywają się obecnie na Ukrainie" - powiedział Matwijenko. Jego zdaniem, wielkie bogactwo półwyspu krymskiego, jakim jest przyroda, nie jest należycie wykorzystywane - dotąd korzyści z niego nie czerpie ani budżet Krymu ani Ukrainy.

Jak wyjaśnił, dzieje się tak ze względu na zaszłości historyczne i to, że poprzednie władze Ukrainy rozdawały najbardziej atrakcyjne tereny swoim zausznikom, co stało się przyczyną poważnych napięć społecznych. "Ludzie widzieli, jak te tereny są rozgrabiane więc sami zajmowali inne działki, by w ten sposób zdobyć coś dla siebie. Biznes zaś bał się inwestować w rozwój turystyki" - powiedział Matwijenko. Premier zapewnił, że obecnie proceder ten został zahamowany i władze pracują nad programem zagospodarowania południowego brzegu Krymu. W ramach projektu przeprowadzony zostanie kataster gruntów, przedstawione plany zagospodarowania i plany inwestycyjne.

Jak powiedział, za miesiąc zostanie zakończona inwentaryzacja działek i zostaną one zgłoszone do otwartych przetargów. Matwijenko powiedział też, że jego rząd zrobi wszystko, by zapewnić turystom bezpieczeństwo. Ma temu posłużyć rejestracja osób pracujących w branży turystycznej. Obecnie 70 proc. indywidualnych turystów korzysta z usług tzw. szarej strefy. Premier podkreślił, że rozwój Krymu podporządkowany jest przede wszystkim zachowaniu jego walorów przyrodniczych. Dlatego władze nie planują wielkich inwestycji przemysłowych oprócz niewielkiej rafinerii, która - jak podkreślił - zlokalizowana będzie w głębi lądu i będzie służyła przerobowi tzw. lekkiej ropy naftowej z Morza Kaspijskiego. Władzie Krymu zainteresowane są za to współpracą z polskimi przedsiębiorcami w dziedzinie utylizacji odpadów, rolnictwa i przetwórstwa.

Matwijenko zapowiedział, że rząd Krymu zamierza wspierać badania geologiczne szelfu Morza Czarnego, w którym znajduje się więcej ropy i gazu niż w szelfie Morza Kaspijskiego. Według niego, eksploatacja tych złóż zapewniłaby bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Krymu, ale całej Ukrainy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę