Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Krugman: Polska do euro - uderzenie głową w mur

3 grudnia 2015
Publicysta "New York Timesa" Paul Krugman uznaje Polskę za jeden z nielicznych przypadków sukcesu w Europie, ale uważa też, że plan dołączenia Warszawy do europejskiej unii walutowej to ryzykowna próba, która może się źle skończyć.

- Przywódcy Polski wydają się bardzo zdeterminowani, aby poprowadzić ten kraj ku katastrofie - ocenia Krugman. W kilku zdaniach podsumowuje on rozwój ekonomiczny Polski na przestrzeni ostatnich kilku lat:
Polska jest jednym z krajów Europy, do którego można dopasować określenie „umiarkowany sukces”: zdążyła uniknąć kilku kryzysów ekonomicznych, które dotknęły europejskie kraje peryferyjne w latach 2008-2010. Co więcej, w latach 2010–2013 Polska reprezentowała wzrost gospodarczy, jak wynika z wykresów i wyliczeń. Ten sukces Polska zawdzięcza głównie temu, że zachowała swoją własną walutę, uwalniając też kurs złotego. W rezultacie, w ostatnich latach, kiedy duży kapitał wpłynął do Europy Środkowo-Wschodniej, w Polsce obserwowano wzrost złotego, a gdy przyszedł kryzys mogła kontrolować kurs wymiany swojej waluty.

Polska jako jeden z nielicznych krajów w regionie uniknęła załamania gospodarczego, które dotknęło peryferyjne kraje Unii Europejskiej - pisze Krugman w poniedziałkowym wydaniu "NYT".
Wprawdzie wzrost gospodarczy Polski spowolnił nieco na skutek oszczędności budżetowych, ale "jak na europejskie standardy, Polska ma się świetnie i jest podnoszącym na duchu przypadkiem kraju, który uniknął gospodarczego horroru" - ocenia.
Krugman uważa, że tajemnicą polskiego sukcesu jest fakt, iż kraj zachował własną walutę, uwalniając też kurs złotego. "W rezultacie w latach, w których do peryferyjnych krajów Europy napłynęły duże kapitały, w Polsce następowała aprecjacja złotego (...), a gdy nadszedł kryzys, (Warszawa) mogła skorygować szybko realny kurs jego wymiany" - pisze publicysta.
"I co teraz chcą zrobić polscy przywódcy? Oczywiście wejść do strefy euro" - ciągnie Krugman. Według niego przypadki załamań gospodarki Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy Cypru sumują się i dowodzą, że euro to pułapka, a kraje w nią złapane mogą "łatwo znaleźć się w sytuacji, w której nie ma dobrych rozwiązań na wypadek kryzysu".
Członkostwo w strefie euro to w opinii Krugmana "w najlepszym przypadku rodzaj hazardu, który może się fatalnie skończyć".




POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę