Od dłuższego czasu utrzymuje się trudna dla producentów żywca sytuacja ekonomiczna. Niskie ceny skupu trzody przy wysokich cenach pasz, powodują straty finansowe dla wielu producentów. Ze względu na podobną sytuacje w krajach UE KE podjęła decyzje o stosowaniu dopłat do prywatnego przechowalnictwa oraz eksportu wieprzowiny poza UE. Jednakże mimo tego sytuacja producentów trzody nie uległa poprawie. W całej UE utrzymuje się bardzo niekorzystny stosunek kosztów produkcji żywca do jego cen.
Dla naszych producentów spadek ma jednak dużo bardziej negatywne skutki z uwagi na brak kapitałowego powiązania z przetwórstwem i handlem.
W Polsce, po krótkiej poprawie w okresie świątecznym, w styczniu nastąpił drastyczny spadek cen żywca. Reagując na tą dramatyczną sytuację przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych w ostatnim czasie kilkakrotnie uczestniczyli w spotkaniach i naradach z Ministrem Rolnictwa, GIW, ARR z przetwórcami i producentami rolnymi.
23 stycznia przedstawiciele KRIR uczestniczyli w spotkaniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z przedstawicielami hodowców i producentów trzody chlewnej, przetwórców i zakładów mięsnych oraz inspekcji weterynaryjnej i ARR. Jednym z powodów spotkania stał się, zaobserwowany w krótkim czasie, drastyczny spadek cen żywca wieprzowego. Dyskutowano o przyczynach spadku cen, sytuacji związanej z eksportem mięsa do Rosji oraz pojawiających się informacjach dotyczących importu do Polski droga morską dużych partii mięsa. Zwracano uwagę na zbyt małą liczbę radców rolnych w polskich ambasadach oraz na konieczność włączenia przedstawicieli sieci wielkopowierzchniowych do rozmów o sytuacji na rynku wieprzowiny. Minister Rolnictwa zaproponował utworzenie specjalnej komisji porozumiewawczej, która zajęłaby się monitorowaniem sytuacji na rynku wieprzowiny.
Przedstawiciele KRIR uczestniczyli w dniu 24 stycznia w spotkaniu Rady Gospodarki Żywnościowej. W trakcie tego spotkania przedstawiono Ministrowi Rolnictwa najważniejsze problemy branży trzody chlewnej oraz propozycje ich rozwiązania, w tym:
Uruchomienia i funkcjonowania silnej giełdy żywca;
Wspieranie projektu metodyki i wdrożenia do praktyki etykietowania mięsa wieprzowego;
Popieranie wprowadzenia niezależnej jednostki prowadzącej obiektywną ocenę poubojową;
Przyjęcie projektu ustawy o funduszu promocji mięsa zachowującej właściwą pozycję producentów trzody chlewnej w procesach decyzyjnych;
Powstania porozumienia branżowego producentów i przetwórców trzody chlewnej;
Wspierania tworzenia grup producentów trzody chlewnej;
Wspieranie działań na rzecz rozwoju kontraktacji i uwzględniania efektów prac Komisji Cenowej;
Zmiana ustawy o paszach z dnia 22 lipca 2006 r. (Dz. U. nr 144, poz. 1045) dotyczącego zakazu stosowania organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO) w żywieniu świń;
Przygotowanie programu monitoringu i zwalczania salmonellozy u trzody chlewnej;
Zabezpieczenie środków z budżetu państwa na realizację „Wieloletniego programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń na terytorium Rzeczypospolitej”.
Zobowiązanie podmiotu ubezpieczającego do uzyskania akceptacji związku branżowego warunków ubezpieczenia i likwidacji szkód;
Prywatyzacja Stacji Unasienniania Loch na rzecz hodowców i producentów trzody chlewnej;
Zwiększenia kapitałowego udziału hodowców i producentów trzody chlewnej w przetwórstwie mięsnym
Zwiększenie skuteczności przepływu informacji z MRiRW do hodowców i producentów trzody chlewnej.
W dniu 1 lutego br. przedstawiciele KRIR uczestniczyli w inauguracyjnym spotkaniu komisji porozumiewawczej ds. wieprzowiny. Celem powołania komisji jest stworzenie forum służącego poszukiwaniu trwałych rozwiązań istniejących problemów oraz bieżącej współpracy przedstawicieli branży, w szczególności w celu zapobiegania gwałtownym zmianom sytuacji na rynku. W skład komisji wchodzą przedstawiciele związków producentów, izb rolniczych zakładów ubojowych oraz przetwórców z sektora wieprzowiny, a także reprezentanci wielkopowierzchniowych sieci handlowych.
Krajowa Rada Izb Rolniczych popiera pojawiające się w dyskusji wnioski na temat wzmocnienia promocji polskiego mięsa na rynkach zagranicznych szczególnie w krajach trzecich (poza UE ) Ustalono ponadto, iż w pierwszej kolejności komisja zajmie się kwestią certyfikacji jakości mięsa oraz etykietowania.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami KRIR oraz woj. izby rolnicze skierowały swoich przedstawicieli na szkolenie mające na celu uruchomienia elektronicznej giełdy żywca.
7891514
1