Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kornik - wróg świerków

16 września 2003

Z wycinką drzew zajętych przez kornika świerkowego właściciele prywatnych lasów powinni się uporać jak najszybciej, jeszcze przed jesienną słotą i nastaniem zimy, by larwy i poczwarki szkodnika wiosną nie wyleciały spod kory już w postaci chrząszczy. Apeluje o to Nadleśnictwo Nowy Targ, przypominając właścicielom o ich obowiązkach.

Specjaliści i leśnicy nadzorujący gospodarkę w lasach niepaństwowych sygnalizują, że zaangażowanie prywatnych właścicieli lasów w zwalczanie korników świerka jest - jak dotąd - niewielkie. Ustawa o lasach tymczasem czyni zapobieganie, wykrywanie i zwalczanie szkodników podstawowym obowiązkiem posiadaczy leśnych działek. Aby uniknąć szkód powodowanych przez korniki, należy zasiedlone drzewa - stojące i leżące - ściąć, okorować i usunąć z lasu. Białe larwy lub poczwarki kornika bytują bowiem pod korą, a wiosną wylatują już jako chrząszcze, by zaatakować kolejne drzewa. Systematyczne wyszukiwanie i usuwanie zasiedlonych przez kornika drzew pozwoli na zmniejszenie zagrożenia ekspansją szkodnika. Jest ono i tak duże ze względu na osłabienie drzew suszą występującą w ostatnich latach. Przy deficycie wody drzewostan jest bardziej podatny nie tylko na zasiedlenie przez korniki, ale też na infekcje powodowane przez grzyby korzeniowe, głównie przez opieńkę.
 
Ponieważ świerk jest gatunkiem dominującym na Podhalu, Orawie i Spiszu - niewykonanie w porę zabiegów może grozić zamieraniem całych drzewostanów zniszczonych przez korniki i klęską ekologiczną o takiej skali, jak w Sudetach. Właściciele lasów proszeni są więc o jak najszybszą wycinkę i korowanie zasiedlonych drzew. Nadleśnictwo zaleca, by pnie okorować, a korę i odpady pozrębowe spalić. Dobry skutek mogą te czynności przynieść tylko wtedy, gdy będą wykonane przez wszystkich właścicieli zagrożonych obszarów, aby uniknąć przeniesienia się szkodnika na inne kompleksy leśne. Okorowane drewno należy zgłosić leśniczemu ds. lasów niepaństwowych do ocechowania. On też pomoże właścicielom rozpoznać zasiedlone drzewa, doradzi sposób zwalczania szkodnika. Najbardziej narażone na zasiedlenie przez kornika są drzewostany sąsiadujące z obszarami wiatrołomów i przerzedzeń, jakie powstały skutkiem silnych wichur. Naderwanie systemów korzeniowych osłabia drzewa, a tym samym naraża je na inwazję szkodników.
 
Ustawa o lasach nakłada też na właścicieli obowiązek uzupełnienia luk i odnowienia drzewostanu do dwóch lat, przez nasadzenia takimi gatunkami jak: buk, jodła, jawor, modrzew, jesion, aby zwiększyć odporność lasu. Nadleśnictwo zachęca również właścicieli do wykorzystania tegorocznego urodzaju nasion i uporządkowania powierzchni oraz przygotowania jesienią gleby dla samosiewek. Miejscowy leśniczy ds. lasów niepaństwowych służy też pomocą w wyborze sposobu odnowienia lasu i ustaleniu najkorzystniejszego składu gatunkowego.
 
Natomiast niewykonanie przewidzianych ustawą zabiegów uznane będzie za wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny. Ale uznajmy, że wszyscy właściciele leśnych działek są świadomi zagrożenia i czują się odpowiedzialni za stan lasów.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę