Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kontynuacja ostatnich spadków cen zbóż nie jest przesądzona

5 stycznia 2016

Ostatnie dni przyniosły głębsze spadki cen ziarna zbóż konsumpcyjnych i paszowych, na co wpłynęło m.in. wycofywanie się z rynku części spekulantów. Dalsza korekta cen ziarna nie jest jednak przesądzona - ocenia Izba Zbożowo-Paszowa.

- Wycofanie się części spekulantów z rynku spowoduje, iż ceny pszenicy będą w większym stopniu kształtować się pod wpływem aktualnej sytuacji podażowo-popytowej, co wcale nie musi wróżyć dalszych spadków cen - ocenia ta organizacja.
- Utrzymujące się duże zapotrzebowanie na ziarno ze strony głównych importerów i kurcząca się podaż eksportowa pszenicy u kluczowych unijnych eksporterów tego zboża w bieżącym sezonie (Francja, Wielka Brytania) będą czynnikami wywierającymi dużą presję na ceny pszenicy w kolejnych tygodniach sezonu - czytamy w raporcie Izby.
Jak informuje Izba Zbożowo-Paszowa, drugi tydzień z rzędu zniżkowały notowania cen zbóż na giełdach europejskich. Na światowych rynkach surowcowych trwało bowiem zamykanie długich pozycji przez inwestorów giełdowych, w tym głównie fundusze inwestycyjne. Było to przede wszystkim wynikiem obaw, iż napięcie polityczne i zamieszki w Libii rozleją się także na inne kraje regionu i konsekwencji doprowadzą do spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego na świecie oraz spowolnią handel zbożem z krajami Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
Ponadto, zawieszenie ceł na pszenicę paszową i jęczmień przez Komisję Europejską w ramach kontyngentów taryfowych (które obowiązywać będzie do końca czerwca br.) i tym samym szanse na wzrost podaży ziarna na unijnym rynku w dłuższym okresie także wpłynęły na zniżkę cen zbóż.
Obecnie, w zależności od regionu kraju realne ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale 890-900 zł/t wobec 900-910 zł/t przed tygodniem.
Wyraźne spadki cen wystąpiły w przypadku jęczmienia i pszenżyta. Ceny jęczmienia obecnie wynoszą 780-800 zł/t, a pszenżyta -780-830 zł/t.
Z racji bardzo uszczuplonej podaży, ceny żyta paszowego trzymają się mocno i wynoszą 780-800 zł/t. Wysokie są także ceny kukurydzy, które zawierają się w przedziale 900-930 zł/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).
Dalsze spadki cen notuje się także w odniesieniu do ziarna konsumpcyjnego, głównie w związku ze wzrostem podaży ziarna na rynku. W zależności od regionu i parametrów jakościowych, ceny pszenicy konsumpcyjnej kształtują się w przedziale 970-980 zł/t, a żyta konsumpcyjnego - 810-830 zł/t - podaje Izba Zbożowo-Paszowa.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę