aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Konsumenci oceniają, że ceny będą rosły wolniej niż dotychczas

5 stycznia 2016
Konsumenci ankietowani przez Narodowy Bank Polski w połowie grudnia przewidują, że w kolejnych dwunastu miesiącach ceny będą rosły nieco wolniej niż dotychczas, w tempie 0,7 proc. - poinformował we wtorek w komunikacie NBP.
Zgodnie z komunikatem od kwietnia 2013 r. oczekiwania inflacyjne Polaków pozostają na niskim poziomie, tj. poniżej dolnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.)
"Wyniki kwantyfikacji danych uzyskanych z sondażu przeprowadzonego w połowie grudnia wskazują, że przewidywany przez respondentów średni wskaźnik inflacji konsumenckiej w kolejnych 12 miesiącach wyniesie 0,7 proc. Podobnie wskazywano w poprzednim miesiącu" - poinformował NBP.
W październiku wskaźnik ten określono na poziomie 0,9 proc. Zgodnie z raportem banku centralnego w grudniowym sondażu nieznacznie zmieniła się struktura odpowiedzi na pytanie ankietowe. Zmalał odsetek respondentów, którzy uważają, że w perspektywie 12 miesięcy ceny będą rosły szybciej niż dotychczas - uważa tak 13 proc. ankietowanych, podczas gdy miesiąc wcześniej sądziło tak 14,1 proc.
Ponad połowa osób - 52,7 proc. (przed miesiącem 51 proc.) - wskazało, że ceny będą rosły w tym samym tempie, a 19,4 proc. - że będą rosły wolniej (w listopadzie uważało tak 18,2 proc.). Zmiany cen nie oczekuje 4,6 proc. pytanych (6,7 proc. przed miesiącem), a 0,3 proc. uważa, że będą niższe (w poprzednim badaniu 0,1 proc.).
Narodowy Bank Polski zaznaczył, że regularnie bada oczekiwania inflacyjne nie tylko osób prywatnych, ale także przedsiębiorców, analityków finansowych i zawodowych prognostów. Są one jednym z punktów odniesienia przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki pieniężnej.



POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę