Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Konsolidacja receptą na kryzys

16 lutego 2009
Wpływ recesji światowej gospodarki zaczyna się pogłębiać, jak nie trudno zgadnąć ma to istotny wpływ dla rozwoju rolnictwa. Pomimo ostrożnie prognozowanego przez MRiRW na ten rok wzrostu produkcji o 1% sytuacja dla rolników nie będzie wesoła. Co prawda Ministerstwo Rolnictwa ma już przygotowany pakiet działań interwencyjnych, polegających na zwiększeniu eksportu, intensyfikacji promocji produktów rolnych na rynku krajowym i zagranicznym oraz podejmowanie działań aktywujących inicjatywy gospodarcze na wsi.
Wszystko to pięknie wygląda, są odpowiednie projekty, tylko w tej chwili nie ma pewnej w stu procentach analizy dotyczącej wpływu ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego na sytuacje w poszczególnych gospodarkach narodowych.
Zbyt wiele jest czynników niezależnych, których wielkość trudno jest określić np. popyt na konkretne produkty w odniesieniu do możliwości nabywczych gospodarstw domowych. W przypadku naszego kraju - spadek możliwości nabywczych społeczeństwa określa się na 2, 5 % wynikający m.in. ze wzrostu bezrobocia, zmniejszenia realnego wzrostu zarobków a nawet zmniejszenia wpływów gotówkowych rodaków pracujących za granicą. Jedyną w miarę pewną drogą przewidzianą w ministerialnym projekcie jest poszukiwanie nowych rynków zbytu za granicą. Ale i to wydaje się nieco problematyczne w świetle zmniejszających się możliwości nabywczych w innych krajach, co jest również wynikiem ogólno-światowego kryzysu. Naszym atutem w tej chwili jest słaba złotówka, mająca wpływ na konkurencyjność naszych towarów przynajmniej na chwilę obecną.
O producentach importujących składniki z zagranicy przemilczymy w tym momencie. Ich sytuacja jest diametralnie odmienna i może doprowadzić do upadku wielu zakładów. Zostawmy na razie kwestie kursowe walut, które są nieprzewidywalne i często ulegają poważnym wahaniom. Podobnie jest na rynku paliw. Ostatnie spore wahania na światowych giełdach paliw świadczą o tym, że przy gwałtownych nagłych wzrostach cen również i ten czynnik będzie miał znaczenie w obniżeniu  dochodów rolników. Słowem mimo programów i dobrze opracowanych strategii istnieje czynnik sporej niepewności w perspektywach rozwoju gospodarczego kraju a zwłaszcza rolnictwa. Niezależnie od opcji politycznych działania antykryzysowe poszłyby w podobnym kierunku z niewielkimi korektami.
W świecie powiązanych zależności można przewidzieć możliwości i efekt podejmowanych działań. W naszym przypadku trzeba to jasno powiedzieć, chodzi o to, żeby z kryzysu nie tyle wyjść na plusie – bo to wydaje się nierealne, ale z jak najmniejszymi stratami. Jak łatwo zgadnąć w z takiej sytuacji zwykle obronną ręką wychodzą najwięksi producenci o dużej renomie a najgorzej najmniejsi i najbiedniejsi (jest to ogólnie znane prawo obowiązujące w przyrodzie i biznesie). Wielu specjalistów namawia zatem do konsolidacji małych gospodarstw rolnych lub niewielkich producentów. A przez to zwiększenie możliwości inwestycyjnych i produkcyjnych w tym również konkurencyjności wytworzonych produktów. W dobie kryzysu może to być jedyne wyjście.
                           

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę