Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Koniec z ADMIN i ADMIN1. MAiC opracowało wytyczne dotyczące ochrony rządowych portali

2 lutego 2012
Minister Administracji i Cyfryzacji przekazał resortom wytyczne w zakresie ochrony portali informacyjnych administracji publicznej - poinformował we wtorek PAP rzecznik MAC Artur Koziołek.
Według niego wytyczne zostały przyjęte po konsultacjach w zespole zadaniowym do spraw ochrony portali rządowych i przekazane ministerstwom.

Z wytycznych wynika, że "każdy z resortów musi podjąć stałe kontakty z Rządowym Zespołem Reagowania na Incydenty Komputerowe".

Koziołek podał, że jednym z wniosków wyciągniętych w ostatnim czasie jest brak możliwości monitorowania w czasie rzeczywistym obciążenia witryn, a co za tym idzie szybkiego reagowania na incydent.

Dwa rodzaje zabezpieczeń

"Doraźnie należy obligatoryjnie zastosować i wdrożyć m.in.: system eliminacji ruchu anonimizowanego, wprowadzenie odpowiedzialności firmy hostującej za zapewnienie ciągłości działania powierzonego serwisu, użycie mechanizmu automatycznego oraz na żądanie - przełączania wersji witryn (strona dynamiczna, strona statyczna), wdrożenie rozwiązań kontrolujących zawartość strony (od strony serwera) i raportujących możliwości nieuprawnionej modyfikacji treści serwisu" - poinformował.

Jak dodał wytyczne MAC dotyczą także kontaktów urzędników administracji rządowej z podmiotami zewnętrznymi za pomocą poczty elektronicznej. "Tu również zarekomendowano określone procedury bezpieczeństwa, po stronie użytkownika. Od zmiany haseł - przez szyfrowane tunele VPN, kaskadowy system zabezpieczeń antywirusowych, antyspamowych - po najprostsze, czyli szczególną rozwagę przy otwieraniu załączników" - podkreślił.

Zespół zadaniowy ds. ochrony portali rządowych powołano w ubiegłym tygodniu

Zespół miał przygotować wytyczne dotyczące ochrony portali rządowych (gov.pl) przed atakami hakerskimi i ustalić standardy bezpieczeństwa dla stron rządowych.

Protesty internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych wywołała sprawa umowy ACTA - jej treść i brak konsultacji nad jej projektem. Przeciwnicy ACTA wskazują m.in. na artykuł 27 p. 4, który - według nich - umożliwia wydanie na żądanie np. organizacji zarządzającej prawami autorskimi, w trybie administracyjnym, a nie sądowym, danych osoby, co do której zachodzi tylko domniemanie naruszenia praw autorskich. Krytykowane jest też to, że w świetle dokumentu posiadaczem prawa jest nie tylko twórca, ale również organizacja zarządzająca prawami.

Organizacje zarządzające prawami autorskimi natomiast, wskazując na przykłady kradzieży własności intelektualnej w internecie, zdecydowanie opowiadają się za przyjęciem ACTA. Argumentują, że umowa zapewni przede wszystkim silniejszą ochronę interesów majątkowych polskich twórców i wydawców poza granicami Unii Europejskiej.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę