Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Koniec plastiku czy tylko ewolucja?

5 stycznia 2016
Karty płatnicze: debetowe, kredytowe, pre-paid. Popularne „plastiki”, stały się nieodłącznym elementem życia codziennego setek milionów ludzi na całym świecie. Czy nadchodzi ich powolny koniec? - pyta Dziennik Gazeta Prawna.

Choć od wydania pierwszej karty kredytowej minęło ponad 50 lat, to dopiero ostatnie kilkanaście przyniosło wielkie zmiany technologiczne w tym produkcie bankowym.
Pierwszą kartą kredytową wydaną przez bank była BankAmericard oferowana przez Bank of America od 1958 r. Dziś liczba kart funkcjonujących na świecie jest trudna do oszacowania. Pod koniec 2011 roku na blogu PayLane.com przedstawiono obliczenia sugerujące, że na świecie wydano już 8 miliardów kart płatniczych. Gdyby je położyć obok siebie, zajmowały by obszar 37 km2, co równe jest wielkości stolicy Andory, połowie San Marino czy 84 miasta Watykan.

Pieniądze z bankomatu? Wystarczy telefon
Skąd więc teza, że za jakiś czas karty płatnicze mogą zniknąć? Cóż, z pewnością nie stanie się to z dnia na dzień, ale są już pierwsze symptomy, na świecie jak i w Polsce, że może do tego dojść. Choć nasz kraj nie jawi się jako pionier nowinek technicznych, to właśnie u nas pojawiają się rozwiązania w bankowości, które na świecie nie są jeszcze standardem.

PKO Bank Polski pracuje obecnie nad aplikacją na telefony komórkowe, która będzie umożliwiać m.in. wypłatę pieniędzy z bankomatów bez użycia karty. Uruchomienie tej funkcji nie wiąże się jednak z wymianą samych urządzeń. Klienci będą mogli w dniu startu usługi wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów PKO Banku Polskiego.

Wypłata przy użyciu komórki będzie wymagała zainstalowania przez klienta na telefonie komórkowym bezpłatnej aplikacji, zawierającej również szereg innych funkcji (m.in. umożliwi płacenie w sklepach tradycyjnych i internetowych oraz przelewanie pieniędzy na numer telefonu). Rozwiązanie nie będzie oparte o NFC, ale będzie otwarte także na ten standard - informuje Dominik Modrzejewski, ekspert w Departamencie Rozwoju Bankowości Elektronicznej PKO Banku Polskiego.
System ma być masowy, w związku z tym będzie dostępny zarówno na topowych smartfonach, jak i na mniej zaawansowanych technologicznie komórkach. Aplikacja będzie dostępna na telefonach ze wszystkimi najpopularniejszymi systemami operacyjnymi, w tym Androidem i iOS.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę