O uprawie porzeczek czy malin, a także o rozmnażaniu in vitro roślin ogrodniczych oraz o formowaniu krzewów winorośli będą rozmawiali uczestnicy konferencji naukowych i warsztatów, które w marcu w Skierniewicach zorganizuje miejscowy Instytut Ogrodnictwa.
W Skierniewicach odbędzie się ogólnopolska konferencja, na której zaprezentowane zostaną najnowsze wyniki badań Instytutu dotyczące rozmnażania in vitro roślin ogrodniczych oraz wykorzystania tych technik w hodowli. Jak informują organizatorzy, uczestnicy konferencji będą mogli dowiedzieć się jak wykorzystać techniki in vitro m.in. w hodowli nowych odmian roślin ogrodniczych. Konferencja zaplanowana jest na 14 marca.
Dzień później w Instytucie zaplanowano warsztaty na temat upraw, oceny odmian oraz cięcia i formowania krzewów winorośli. W trakcie trwania warsztatów odbędzie pokaz cięcia winorośli.
Natomiast 22 i 23 marca ma odbyć się konferencja dotycząca upraw krzewów jagodowych. Eksperci sadownictwa mają mówić m.in. o najnowszych wynikach badań dotyczących upraw porzeczek, malin, agrestu, borówki wysokiej oraz mało znanych krzewów jagodowych.
W tym roku skierniewicki instytut zamierza jeszcze zorganizować warsztaty na temat nowoczesnych sposobów przechowywania owoców i warzyw, a także "dzień otwarty" na polach doświadczalnych upraw warzywnych oraz tradycyjnie Ogólnopolskie Dożynki Ogrodnicze, czyli skierniewickie święto kwiatów, owoców i warzyw.
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach to jedno z wiodących europejskich centrów badań ogrodniczych. Jako instytucja badawcza powstał z początkiem 2011 r. po połączeniu dwóch skierniewickich instytutów: Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka oraz Instytutu Warzywnictwa im. Emila Chroboczka.
W Instytucie Ogrodnictwa funkcjonują oddziały: sadownictwa, warzywnictwa, roślin ozdobnych i pszczelnictwa. W ramach swojej działalności Instytut organizuje wiele konferencji naukowych i seminariów, w tym także o zasięgu międzynarodowym.