Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Komunikat w sprawie zakończenia zawierania umów w Programie SAPARD

9 listopada 2004

Z dniem 30 września br. zakończyła się kontraktacja środków w ramach Programu SAPARD. Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Programu SAPARD Agencja zawarła 24 434 umowy o pomoc finansową na łączną kwotę 4 803 mln złotych,

ARiMR zawarła 24 434 umowy o pomoc finansową na łączną kwotę 4 803 mln złotych, z czego:

- w Działaniu 1 „Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych” 1 342 umowy na łączną kwotę 1 699 mln złotych,
-w Działaniu 2 „Inwestycje w gospodarstwach rolnych” 13 742 umowy na łączną kwotę 639 mln złotych,
-w Działaniu 3 „Rozwój i poprawa infrastruktury obszarów wiejskich” 4 493 umowy na łączną kwotę 2 025 mln złotych,
-w Działaniu 4 „Różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” 4 857 umów na łączną kwotę 440 mln złotych.

W marcu br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wysłało do Komisji Europejskiej wniosek, aby na realizację projektów z Programu SAPARD, można było przeznaczyć dodatkową kwotę 375 mln euro w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), na podstawie Rozporządzenia Komisji Europejskiej Nr 447/2004 z dnia 10 marca 2004 r. Komisja Europejska wyraziła zgodę na finansowanie działań w Programie SAPARD dodatkową kwotą w wysokości 140 mln euro środków w ramach PROW, z czego 105 mln euro ze środków UE i 35 mln euro ze współfinansowania krajowego. Powyższa kwota pozwoliła zabezpieczyć finansowanie wszystkich pozytywnie ocenionych wniosków
w ramach:

- Działania 1 „Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych”,
- Działania 2 „Inwestycje w gospodarstwach rolnych”,
- Działania 4 „Różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich”.

Wskazana powyżej kwota 140 mln euro w ramach PROW nie pozwoliła jednak na zawarcie umów dla wszystkich pozytywnie ocenionych projektów w Działaniu 3 „Rozwój i poprawa infrastruktury obszarów wiejskich” Programu SAPARD. Warto jednak nadmienić, że wobec zgłoszenia przez gminy i powiaty w roku 2003 łącznie 4 198 wniosków o pomoc finansową w ramach Działania 3 Programu SAPARD Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło szereg działań zmierzających do pozyskania dodatkowych środków na sfinansowanie samorządowych inwestycji infrastrukturalnych. Dzięki zmianie tablic finansowych Programu, przesunięciom środków z innych działań oraz podwyższeniu kursu walutowego, służącego do wyznaczenia równowartości środków Unii Europejskiej zapisanych w Rocznych Umowach Finansowych na lata 2002 i 2003, łączna kwota dostępna w Działaniu 3 wzrosła do ponad 2 mld złotych i jest o prawie 900 mln złotych wyższa od środków pierwotnie przeznaczonych na to działanie. Powyższa kwota dostępna w Działaniu 3 pozwoliła na sfinansowanie w skali kraju około 80% inwestycji pozytywnie ocenionych w tym działaniu.

Podsumowując etap zawierania umów w Programie SAPARD należy podkreślić, iż nie sprawdziły się obawy, że Polska nie wykorzysta środków Programu SAPARD. Dzięki możliwości wykorzystania dodatkowych środków w ramach PROW udało się zakontraktować 115% środków przeznaczonych na SAPARD z Rocznych Umów Finansowych na lata 2000-2003. Przedsiębiorcy, rolnicy i jednostki samorządu terytorialnego w latach 2002-2006 otrzymają prawie 5 mld złotych refundacji kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację projektów SAPARD, z tego ok. do 2 mld zł. otrzymają gminy i powiaty, których inwestycje infrastrukturalne realizowane w tym programie opiewają na kwotę ok. 4 mld złotych.
Realizacja projektów w Programie SAPARD obok wymiernych korzyści dla beneficjentów ma również istotne znaczenie dla wykonawców inwestycji. Dzięki zwiększonemu popytowi przedsiębiorców, rolników i samorządów na dostawy, usługi i roboty budowlane wiele firm uzyskało zamówienia, co w konsekwencji ma pozytywny wpływ na zatrudnienie i wyniki finansowe tych przedsiębiorstw. Podkreślić należy przede wszystkim duży popyt na maszyny rolnicze oraz materiały i usługi budowlane. Dzięki zwiększonemu popytowi firmy produkujące maszyny rolnicze mogły powiększyć sprzedaż. Natomiast firmy budowlane, często lokalne, dzięki wykonywanym inwestycjom infrastrukturalnym na zamówienie samorządów na obszarach wiejskich w ramach Programu SAPARD mogą utrzymać lub nawet zwiększyć zatrudnienie.
Dzięki realizowaniu ponad 24 tysięcy projektów tysiące beneficjentów uzyskują nie tylko konkretną pomoc finansową, ale także wiedzę i doświadczenie do wykorzystania przy realizacji nowych projektów na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie dobrze wykorzystać skierowane także na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich środki Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich”, a także Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Przygotowano w DROW – 8 listopada 2004 r.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę