Andrzej Lepper – wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o rozłożenie na raty dla Polski opłaty wyrównawczej za przekroczenie krajowej ilości referencyjnej przeznaczonej dla dostawców hurtowych w roku kwotowym 2005/2006.
Taka decyzja Komisji Europejskiej jest oczekiwana przez naszych producentów mleka, gdyż wielu z nich znalazło się w trudnej sytuacji ze względu na suszę - oświadczył wicepremier. Ponadto szef resortu rolnictwa podjął działania zmierzające do przesunięcia dla Polski, o dwa miesiące, terminu wniesienia opłaty przez podmioty skupujące w imieniu dostawców hurtowych, którzy przekroczyli indywidualne ilości referencyjne. W następstwie tych działań w dniu 27 lipca br. Komitet Zarządzający ds. Mleka i Przetworów Mlecznych w Brukseli przyjął projekt rozporządzenia, zgodnie z którym powyższy termin został przesunięty z terminu „przed dniem 1 września” na termin „przed dniem 1 listopada 2006 r.” Poza tym w wyniku starań Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisja Europejska ma dokonać zamiany (ok. 85 mln kg) niewykorzystanej w roku kwotowym 2005/2006 krajowej rezerwy krajowej ilości referencyjnej przeznaczonej dla dostawców bezpośrednich na krajową ilość referencyjną przeznaczoną dla dostawców hurtowych. To oznacza, że Polska zapłaciłaby opłatę wyrównawczą w mniejszej wysokości, a tym samym producenci mleka zamiast blisko 56 groszy za kg przekroczenia posiadanych ilości referencyjnych w roku kwotowym 2005/2006 zapłaciliby ok. 40 groszy.
Dlatego dobrze by się stało, gdyby podmioty skupujące rozłożyły na raty producentom mleka należnej dopłaty wynikającej z różnicy pomiędzy należną opłatą a wysokością pobranych w ciągu roku kwotowego 2005/2006 zaliczek, tak aby dopłaty te były pobrane dopiero po ewentualnym skorygowaniu decyzji wydanych przez Agencję Rynku Rolnego w sprawie wysokości należnej opłaty dla dostawców hurtowych.
Z taką prośbą wicepremier Andrzej Lepper zwrócił się w środę do podmiotów skupujących.