Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Komisarz ds. Rolnictwa: Zniesienie kwot mlecznych jest bezdyskusyjne

7 kwietnia 2010
Podczas konferencji o przyszłości rynku mleka, która odbywała się w Brukseli Dacian Cioloş, Komisarz ds. Rolnictwa, jak i inni przedstawiciele Komisji Europejskiej, jak i po części Parlamentu Europejskiego jednoznacznie i bezdyskusyjnie potwierdzili wcześniejsze decyzje o zniesieniu kwotowania mleka po 2015 roku, pokazując na danych liczbowych, iż system ten nie doprowadził do utrzymania cen mleka na zadowalających producentów poziomie, ani nie uchronił przed zmniejszaniem się liczby producentów.

Jak powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Marcin Hydzik, prezes ZPPM, wg zapowiedzi Komisarza Rolnictwa, Komisja Europejska przyjmie bardziej prorynkowy kurs polityczny. Oczywiście orientacja na wolny rynek będzie obudowana instrumentami interwencyjnymi, aby zminimalizować ewentualne gwałtowne fluktuacje cen i osłabienie pozycji producentów.
- Prace nad nową odsłoną WPR mają się odbywać w oparciu o analizę nie tylko cen produktów np. mleka, ale w znacznie większej części ma uwzględniać ceny pasz, energii i innych czynników, mających wpływ na ceny - mówi Marcin Hydzik, który jako jedyny przedstawiciel polskich organizacji reprezentujących sektor mleczarski uczestniczył w konferencji.
Grupa Wysokiego Szczebla, powołana w celu sprecyzowania zasad dla rynku mleka po zniesieniu kwot w 2015 roku, jak się wydaje po analizie ich sprawozdania, jest na rozdrożu. Kraje uczestniczące w pracach Grupy podzieliły się na kilka obozów, w zależności od kwestii merytorycznych. Na przykład kwestie związane z relacjami przetwórcy-handel w różnych krajach wyglądają inaczej, co jest podyktowane indywidualną sytuacją rynkową. Na przykład w Holandii czy Portugalii jeden lub zaledwie kilku przetwórców opanowało cały rynek mleka, co pociąga za sobą pozycję dominującą zarówno wobec producentów, jak i handlu. Z kolei w innych krajach rozdrobnienie przetwórców osłabia ich siłę przetargową. Tego typu różnice wydają się być przeszkodą nie do pokonania przy próbie uregulowania tych stosunków w drodze ogólnoeuropejskich regulacji. Problemy występują również w kwestiach przyjęcia jednolitego stanowiska odnośnie przejrzystości i stabilności poziomów cen,
Konferencja nt. przyszłości rynku mleczarskiego w Unii Europejskiej odbyła się 26 marca br. w Brukseli. Dotyczyła następujących tematów: relacji umownych pomiędzy producentami i przetwórcami mleka w celu lepszego zbilansowania podaży i popytu, zwiększenia siły oddziaływania producentów w relacjach handlowych, analizy obecnie obowiązujących instrumentów oddziaływania na rynek mleka, przejrzystości w łańcuchu żywieniowym na każdym z jego etapów oraz przyszłości rynku mleka.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę